Partner serwisu

Airbus opracował rozwiązanie dla samolotów szerokokadłubowych do operacji cargo podczas pandemii COVID-19

Avgeek 05.05.2020

Airbus opracował rozwiązanie dla samolotów szerokokadłubowych do operacji cargo podczas pandemii COVID-19
Fot. Airbus Media
Airbus opracowuje modyfikację samolotów z rodziny A330 i A350, która umożliwi liniom lotniczym instalowanie palet towarowych bezpośrednio na szynach od siedzeń na podłodze kabiny pasażerskiej, po zdjęciu foteli klasy ekonomicznej.
To rozwiązanie pomoże w utrzymaniu ciągłości biznesowej linii lotniczych, a także złagodzi globalny niedobór zdolności przewozowych „frachtowców” z powodu powszechnego uziemienia samolotów dalekiego zasięgu w kontekście pandemii COVID-19. Ponadto pomoże branży sprostać dużemu popytowi na loty humanitarne w celu szybkiego transportu dużych ilości sprzętu medycznego i innych materiałów eksploatacyjnych na duże odległości do miejsc, w których są one potrzebne.

W porównaniu z ładowaniem ładunków na siedzenia, to rozwiązanie Airbusa ułatwia łatwiejsze i szybsze operacje załadunku i rozładunku, a także ogranicza zużycie pokładu jak i samych siedzeń. Inne ważne korzyści obejmują dodatkowe bezpieczeństwo solidnej ochrony przeciwpożarowej oraz zdolność ograniczania obciążenia 9 g, aby zapobiec przesuwaniu się czegokolwiek podczas lotu.

Modyfikacja jest szykowana dla operatorów jako Biuletyn Serwisowy Airbusa (SB). W ramach tego dokumentu Airbus określa zakres prac inżynieryjnych, a także zarządza procesem uzyskiwania jednorazowej certyfikacji od Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA).

Zakres modyfikacji obejmuje usunięcie siedzeń i systemu rozrywki pokładowej (IFE), instalację palet ładunkowych i związanego z nimi wyposażenia bezpieczeństwa - a także ponowną instalację oryginalnych elementów kabiny pasażerskiej w celu powrotu do operacji pasażerskich. Najnowsze SB będzie również ważne poza pandemią COVID-19.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo