Partner serwisu

Airbus: Nie będzie zwolnień pracowników w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii

Emilia Derewienko 05.03.2021

Airbus: Nie będzie zwolnień pracowników w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii
fot. Airbus
Europejski producent samolotów Airbus nie dokona przymusowych zwolnień we Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Firma osiągnęła jednocześnie porozumienie z niemieckim związkiem zawodowym w celu ochrony miejsc pracy do końca 2023 roku.
Airbus, który został mocno dotknięty spadkiem popytu na samoloty podczas kryzysu związanego z koronawirusem, zadeklarował, że zamiast przymusowych zwolnień uzgodniono inne środki – dobrowolne zwolnienia, wcześniejsze emerytury lub transfery wewnętrzne.

Negocjacje z pracownikami rozpoczęły się także w Hiszpanii. Europejski producent stara się osiągnąć cele polegające na redukcji personelu w ramach planu restrukturyzacji. Może chodzić nawet o 15 tys. miejsc pracy, zwłaszcza w siedzibie głównej we Francji oraz w niemieckich fabrykach.

Związek i rada zakładowa IG Metall, reprezentujące pracowników Airbusa w Niemczech, uzgodniły jednak z producentem samolotów całościowy pakiet, mający na celu ochronę miejsc pracy do końca 2023 roku. Około 1300 pracowników w Airbus Germany i 1000 w Premium Aerotec, spółce zależnej produkującej duże części samolotów, zostało dobrowolnie zwolnionych między listopadem a lutym.

– Dane dotyczące produkcji ustabilizowały się, ale nie przezwyciężyliśmy kryzysu – powiedział Holger Junge, przewodniczący rady zakładowej grupy. Przekazał również, że Airbus zgodził się uniknąć dalszych redukcji zatrudnienia dzięki pracy krótkoterminowej i skróceniu godzin nawet o 20 proc. od 2022 roku. Europejski producent zatrudnia w Niemczech około 55 tys. osób.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo