Partner serwisu

Airbus może zwolnić latem 10 tys. zatrudnionych

Rafał Dybiński 27.04.2020

Airbus może zwolnić latem 10 tys. zatrudnionych
fot. Piotr Bożyk
Airbus może być zmuszony latem do znacznej redukcji miejsc pracy. Zagrożonych jest 10 tys. ze 135 tys. zatrudnionych w zakładach producenta samolotów - informuje Agencja Reutera.
Prezes Guillaume Faury wystosował w piątek list do pracowników firmy, w którym oznajmił, że niedawny spadek wskaźników produkcji o jedną trzecią nie odzwierciedlał najgorszego scenariusza i będzie podlegał przeglądowi. Jednocześnie zaznaczył, że Airbus "traci gotówkę z niespotykaną szybkością'.

Nowy plan restrukturyzacji jest podobny do tego z 2007 roku. Faury podkreślił, że firma wyczerpała już wszystkie opcje i latem może odejść dziesięć tys. pracowników. Nie pomaga nawet wdrożony rządowy plan wsparcia dla 3000 zatrudnionych we Francji. - Być może teraz będziemy musieli zaplanować bardziej dalekosiężne środki - dodał sternik Airbusa.

Osoby zaznajomione ze sprawą twierdzą, że firma prowadzi również aktywne rozmowy z innymi rządami europejskimi na temat skorzystania z programów pomocowych dla walczących branż. W grę wchodzą także pożyczki gwarantowane przez państwo. Rozszerzono również linie kredytowe z bankami, co ma ułatwić pozyskanie czasu na dostosowanie się do zmian.

Airbus zdecydował się ponadto na zmniejszenie produkcji odrzutowców szerokokadłubowych o 42 proc. oraz o jedną trzecią samolotów wąskokadłubowych do 40 miesięcznie, co ma powstrzymać odpływ gotówki z firmy. - Straciliśmy jedną trzecią naszej działalności w ciągu zaledwie kilku tygodni. Szczerze mówiąc nie jest to nawet ten najgorszy scenariusz z jakim mogliśmy się zmierzyć - wyjaśniał Faury w liście do którego dotarł "Bloomberg News".

Agencja Reutera już 3 kwietnia informowała, że ​​Airbus przygląda się scenariuszom obejmującym zmniejszenie produkcji nawet o połowę. Porównywalne cięcia przewidywane są w zakładach Boeinga, który obniży produkcje modelu 787 do zaledwie sześciu sztuk miesięcznie. Faury podsumował w liście, że nowy plan produkcji Airbusa utrzyma się tak długo, jak powstanie dokładna ocena popytu bieżącej sytuacji na rynku. Może to potrwać przynajmniej dwa, a nawet trzy miesiące.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo