Partner serwisu

AirAsia obniżyła wynagrodzenia, ale nie zamierza zwalniać

Rafał Dybiński 14.04.2020

AirAsia obniżyła wynagrodzenia, ale nie zamierza zwalniać
Fot. Tomasz Sniedziewski
AirAsia zobowiązała się do utrzymania wszystkich swoich pracowników, mimo kryzysu związanego z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 oraz uziemienia aż 96 procent dysponowanej floty.
Dyrektor Generalny Grupy Tony Fernandes oświadczył, że jego linia lotnicza nie ma w tym momencie żadnych dochodów i robi wszystko, co możliwe, aby obniżyć koszty. Biznesmen liczy jednak na szybki powrót do walki w branży i odgraża się, że jego firma pozostanie najlepszym tanim przewoźnikiem na świecie. Jednocześnie przekonuje, że traktuje wszystkich swoich pracowników jak rodzinę i zależy mu na zapewnieniu im niezbędnych środków do życia.

Fernandes i prezes Kamarudin Meranun nie pobierają aktualnie wynagrodzenia. – Moi podopieczni z firmy zaakceptowali tymczasowe obniżki pensji na poziomie 15-75 procent, w zależności od stażu pracy. Dziękuję wszystkim za poświęcenie i troskę o wspólny los. To ma duży wpływ na naszą bieżącą działalność – podkreślił szef AirAsia, który zwrócił również uwagę na klientów i podziękował za lojalność.

Pasażerowie przewoźnika mogą dowolnie zmieniać daty lotów, na które bilet zachowuje ważność przez 365 dni. Ci jednak, którzy domagają się zwrotu pieniędzy, muszą złożyć wniosek i będą rozpatrywani indywidualnie. Czas oczekiwania na środki, ze względu na liczne reklamacje, wynosi nawet szesnaście tygodni.

Niski popyt i ograniczenia dotyczące podróży wstrząsnęły branżą lotniczą na całym świecie, dlatego działania AirAsia wydają się wyjątkowe. Przewoźnikom coraz trudniej jest znaleźć fundusze, ale wsparcie rządowe, a także redukcje kosztów pomagają firmom utrzymać pracowników pomimo trudności. Jeśli jednak restrykcje dotyczące podróży, tych osobistych i służbowych, zostaną jeszcze podtrzymane przez jakiś czas, to mogą mieć bardzo szkodliwy wpływ na gospodarkę.

AirAsia to największe tanie linie lotnicze w Azji. Główna siedziba malezyjskiego przewoźnika mieści się w Kuala Lumpur. Cała grupa, zatrudniająca 20 tysięcy pracowników, posiada 255 samolotów latających na 165 trasach w Azji i Australii. Dominującym modelem floty są Airbusy A320-200. Grupa z Malezji zrzesza zależne AirAsia X, Indonesia AirAsia, Thai AirAsia, AirAsia India, AirAsia Japan i AirAsia Philippines. 

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo