Partner serwisu

Air Serbia chce latać na Kubę

Mateusz Kieruzal 08.08.2022

Air Serbia chce latać na Kubę
fot. Alexandr Kunze/ Unsplash
Air Serbia planuje otwarcie trasy między Belgradem a Hawaną. Przewoźnik szuka egzotycznych miejsc docelowych, które mogłyby zainteresować miejscowych pasażerów. Będzie to pierwsze regularne połączenie lotnicze, które połączy stolicę Kuby i Serbii.
W niedawnym oświadczeniu serbskie linie lotnicze Air Serbia ogłosiły, że wkrótce zaoferują regularne rejsy między kubańską Hawaną a Belgradem w Serbii. Trasa miałaby zostać uruchomiona w sezonie zimowym 2022/2023. Karaibska destynacja jest jedną z zaledwie kilkunastu nowych tras, które przewoźnik chce otworzyć podczas nadchodzącej zimy.

Serbski operator stara się rozszerzyć swoją działalność o bardziej odległe i egzotyczne kierunki docelowe. Linie mają nadzieję, że wkrótce zaoferują usługi tranzytu lotniczego do wielu miejsc wakacyjnych. Jednym z nich ma być Hawana. Dyrektor generalny Air Serbia, Jiri Marek, poinformował, że przewoźnik lotniczy z Belgradu otworzy loty do szeregu nowych egzotycznych destynacji. – Zaczynamy rozważać loty długodystansowe do niektórych egzotycznych miejsc. Pod tym względem patrzymy na Wschód i Zachód. Jednym z takich kierunków, który tej zimy wydaje się być coraz bardziej pewny, jest Hawana – powiedział Marek.

W 2016 roku linie Air Serbia rozważały otwarcie zimowych lotów do wielu wypoczynkowych miejsc. Linie zbadały również pomysł obsługi czarterów długodystansowych. Narodowe Stowarzyszenie Biur Podróży Serbii (YUTA) wcześniej zajmowało się koncepcją długodystansowych rejsów czarterowych już w 2016 roku.

„Mając na uwadze, że YUTA jest jednym z największych partnerów Air Serbia w podróżach czarterowych, Air Serbia zasugerowały spotkanie z organizatorami wycieczek, podczas którego omówimy możliwe czartery do odległych miejsc. W tamtym czasie organizatorzy wycieczek byli zainteresowani długodystansowymi lotami czarterowymi do Tajlandii i na Kubę w miesiącach zimowych, ponieważ istnieje wystarczający popyt na te rynki” – wskazywały wtedy linie. Plany oferowania czarterów w okresie zimowym nigdy nie zostały zrealizowane.

W okresie poprzedzającym pandemię z 2019 r. nieco ponad 4 500 pasażerów poleciało samolotem pośrednio między Belgradem a Hawaną. Obywatele Serbii nie potrzebują wizy, aby odwiedzić wyspę, a Kuba nie ma wymagań dotyczących wjazdu, jeśli chodzi o restrykcje związane z COVID-19. Nie jest wymagany również test PCR ani zaświadczenie o szczepieniu.

W przeszłości wiele razy podejmowano próby ustanowienia lotów między obydwoma krajami. W 2010 roku kilku touroperatorów połączyło siły, próbując zorganizować loty czarterowe między Belgradem a Hawaną raz na piętnaście dni lub dwa razy w miesiącu. Jednak czarterowanie zagranicznego przewoźnika było zbyt drogie, a Jat Airways nie dysponowały samolotami o odpowiednim zasięgu, które są niezbędne do wykonania takiej trasy.

Air Serbia użytkuje obecnie jednego airbusa A330-200. Jest to  jedyny szerokokadłubowy samolot we flocie przewoźnika z zasięgiem niezbędnym do nieprzerwanego lotu między dwoma miastami.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony