Partner serwisu

Air India z nowym właścicielem. Trzecia inwestycja w linie lotnicze konglomeratu Tata

Rafał Dybiński 11.10.2021

Air India z nowym właścicielem. Trzecia inwestycja w linie lotnicze konglomeratu Tata
fot. Piotr Bożyk
Najstarszy i największy konglomerat w Indiach, Tata Sons, przejmie zadłużonego krajowego przewoźnika Air India - informuje brytyjski "The Guardian".
Zwycięska oferta transakcji, wartej 2,4 mld dolarów czyli 180 mld rupii, okazała się lepsza od tej złożonej przez Ajaya Singha, szefa SpiceJet, który gotowy był wyłożyć nieznacznie ponad 2 mld dolarów, a dokładnie 151 mld rupii.

W cieniu IndiGO

Air India to najstarszy indyjski przewoźnik, który powstał w 1932 roku. Nie jest już jednak największy, tak jak bywało w przeszłości. Prawie 60 proc. udział w rynku w 2020 roku miał niskokosztowiec IndiGo.

Rząd Indii od kilku lat próbował sprzedać Air India. Oferta z 2018 roku nie przyciągnęła jednak żadnych zainteresowanych. Narodowy przewoźnik od dawna jest na minusie. W ostatnich latach jego straty osiągnęły poziom 9,5 mld dolarów.

Rynek indyjski postrzegany jest za jeden z najszybciej rozwijających się w regionie Azji Południowej. Air India, które przed wybuchem pandemii w 2019 roku przewiozły ponad 18 mln pasażerów na trasach krajowych, posiadają obecnie 121 samolotów. Cenne aktywa obejmują również sloty na wielu lotniskach.

Sprzedaż narodowego przewoźnika Indii tak naprawdę oznacza jego powrót do Tata Group, pioniera lotnictwa komercyjnego w tym regionie, który uruchomił linie lotnicze w 1932 roku, zanim zostały przejęte przez rząd w 1953 roku.

Trzecia inwestycja w linie lotnicze

- Odbudowa Air India będzie wymagała sporego wysiłku, ale zapewni nam bardzo silną pozycję rynkową w branży lotniczej - napisał na Twitterze Ratan Tata, emerytowany prezes Tata Sons.

Grupa Tata zarządza w sumie zbiorem ponad 100 firm, w tym największym producentem samochodów w kraju, największą prywatną hutą stali oraz wiodącą firmą outsourcingową. Wszystkie należące do konglomeratu zatrudniają ponad 350 tys. osób na całym świecie. W czerwcu 2008 roku kupiono od Forda za 2,3 mld dolarów Jaguara i Land Rovera.

Dla grupy Tata inwestycja w Air India jest trzecią taką w branży. Konglomerat zarządza bowiem już Air Asia India oraz we współpracy z Singapore Airlines liniami lotniczymi Vistara. Oprócz 121 samolotów Air India nowy właściciel przejął również 25 maszyn spółki zależnej Air India Express, która obsługuje tanie loty do ponad 30 miejsc docelowych w Indiach, na Bliskim Wschodzie i Azji Południowo-Wschodniej.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo