Partner serwisu

Air France zwolni 7,5 tys. pracowników? Rząd się nie zgadza

Emilia Derewienko 03.07.2020

Air France zwolni 7,5 tys. pracowników? Rząd się nie zgadza
fot. Air France
W piątek francuski rząd zaapelował do Air France o uniknięcie redukcji etatów. Linie lotnicze przygotowują się do zlikwidowania około 7,5 tys. miejsc pracy, aby poradzić sobie ze skutkami kryzysu po pandemii koronawirusa.
Menedżerowie linii lotniczych, wchodzących w skład grupy Air France-KLM, spotkają się w piątek ze związkami zawodowymi w Paryżu, aby szczegółowo omówić plany zwolnień. Dotyczą one około 15 proc. wszystkich pracowników, w tym pilotów, stewardów i personelu naziemnego. Co najmniej połowa likwidowanych miejsc pracy będzie wiązać się z dobrowolnymi odejściami. Cięcia będą również dotyczyły linii HOP!, w której zwolnionych może zostać nawet tysiąc pracowników.

Perspektywa ewentualnych, przymusowych zwolnień, wzbudziła niepokój nie tylko wśród pracowników, ale i władz państwowych, które przyznały już narodowemu przewoźnikowi 7 mld euro pomocy publicznej na przetrwanie pandemii. „Skuteczna reorganizacja pracy to taka, w której nie ma przymusowych odejść” – stwierdziła Agnes Pannier-Runacher, francuska polityczka.

Jak dodała, rządowy pakiet pomocowy dla linii lotniczej, który obejmował pożyczki wspierane przez państwo, był uzasadniony, ponieważ przewoźnik był „na krawędzi”. Wezwała jednak menedżerów Air France do odpowiedzialnego realizowania cięć. Podobne wątpliwości pojawiły się po tym, jak europejski producent samolotów, Airbus, zapowiedział zmniejszenie liczby zatrudnionych o 15 tys. w całej Europie – z czego jedną trzecią we Francji.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo