Partner serwisu

Air Canada wysyła na bezpłatne urlopy 16,5 tysiąca pracowników

Rafał Dybiński 31.03.2020

Air Canada wysyła na bezpłatne urlopy 16,5 tysiąca pracowników
fot. Air Canada
Linia lotnicza Air Canada wysyła 16 500 pracowników na tymczasowe bezpłatne urlopy – poinformował serwis "Simple Flying".
Narodowy przewoźnik drugiego największego państwa świata obniży od 3 kwietnia swoją przepustowość aż o 85-90 proc. Powodem jest oczywiście zagrożenie związane z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.

Tymczasowe środki podjęte przez Air Canada obejmują 15 200 pracowników związkowych i 1300 menedżerów. nie da się jednak w tym momencie przewidzieć, kiedy wrócą do swoich zajęć.

– Nieprzewidywalny zasięg i czas trwania pandemii wirusa COVID-19 wymaga znaczącej ogólnej reakcji. Rezygnacja z tak dużej części naszych pracowników jest niezwykle bolesną decyzją, ale musimy ją podjąć, biorąc pod uwagę nasze znacznie mniejsze operacje w najbliższym czasie – podkreślił prezes linii lotniczych Calin Rovinescu.

Air Canada podejmuje również inne kroki. 2 marca zakończył się program wykupu akcji, pozwalający zaoszczędzić około 500 mln dolarów kanadyjskich, a także ograniczający linie kredytowe do wysokości 1 mld dolarów kanadyjskich. Obniżono również pensje kadry kierowniczej. Prezes i jego zastępca nie będą pobierać wynagrodzenia. Pensje zarządu zostaną natomiast obniżone o 25 proc. Kierownictwo wyższego szczebla dostanie wynagrodzenie mniejsze nawet o 50 proc. Menedżerowie przewoźnika zarobią o 10 proc. mniej przez cały drugi kwartał.

Air Canada jest aktualnie najbardziej zaangażowaną krajową linią w loty repatriacyjne. Przewoźnik przeznaczył już wiele zasobów na sprowadzenie Kanadyjczyków z zagranicy. W najbliższych dniach przewoźnik z Klonowym Liściem prawdopodobnie będzie współpracować z rządem w celu zorganizowania jeszcze większej liczby lotów repatriacyjnych. Nie jest to jednak takie proste. Rządy muszą koordynować przepływ obywateli na lotniskach oraz planować pracę załogi, a także wdrażać procedury czyszczenia urządzeń sanitarnych. Agencje zdrowia natomiast muszą monitorować i współpracować z pasażerami wracającymi do domu w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo