Partner serwisu

Air Canada przejmie Air Transat za prawie trzy razy mniejszą kwotę

Rafał Dybiński 20.10.2020

Air Canada przejmie Air Transat za prawie trzy razy mniejszą kwotę
fot. Air Transat
Linie lotnicze Air Canada są gotowe nadal przejąć Air Transat, ale cena będzie znacznie niższa niż początkowo zakładano - informuje stacja "CBC".
Narodowy przewoźnik Kanady deklaruje zakup mniejszego krajowego konkurenta za kwotę aż o ponad 70 proc. niższą niż wcześniej uzgodniono.

Obie firmy podały w oficjalnym komunikacie, że Air Canada kupi pozostające w obrocie akcje Air Transat za 180 mln dolarów. To oznacza, że cena pojedynczej akcji wyniesie pięć dolarów. Pod koniec 2019 roku, po długich negocjacjach, narodowy przewoźnik gwarantował jeszcze 18 dolarów za akcję. Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 i gwałtowny spadek popytu na podróże powietrzne zrewidował jednak ustalenia obu linii lotniczych z Kanady.

- Wirus COVID-19 wywarł niszczycielski wpływ na branżę lotniczą na całym świecie, co wpłynęło na wartość aktywów. Niemniej Air Canada zamierza sfinalizować zakup Air Transat po obniżonej cenie i na innych warunkach - podkreślił Calin Rovinescu, prezes narodowego przewoźnika z Kraju Klonowego Liścia.

Komunikat obu linii lotniczych pomija opinię, czy nowa cena sprzedaży jest akceptowalna dla niektórych akcjonariuszy Air Transat. The Caisse, Letko, a także Brosseau and Associates, byli głównymi oponentami pierwszych podejść Air Canada do przejęcia krajowego konkurenta. Dopiero cena 18 dolarów za akcję przekonała wspomnianych udziałowców do transakcji, ocenionej dopiero wtedy jako opłacalną.

- Air Transat może być w słabszej kondycji finansowej niż przewidywano - uważa analityk Tim James z TD Bank. Udziały przewoźnika są aktualnie gwałtownie wyprzedawane w obawie przed anulowaniem przejęcia przez Air Canada. Cena pojedynczej akcji spadła do poziomu 4,77 dolara. Latem ubiegłego roku były warte nawet 16 dolarów. Mimo zapewnień obu linii transakcja nie jest wciąż pewna, bowiem uzależniona jest jeszcze od decyzji sądów, giełdy, organów regulacyjnych, a także kanadyjskiej rządowej agencji ds. konkurencji, która już ostrzega, że może nie być korzystna dla konsumentów. Zarządzający Air Canada wierzą jednak, że umowa zostanie sfinalizowana w styczniu lub najpóźniej w lutym.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Przewoźnicy niskokosztowi
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony