Partner serwisu

Air Astana i Pegasus Airlines zawieszają loty do Rosji

Mateusz Kieruzal 12.03.2022

Air Astana i Pegasus Airlines zawieszają loty do Rosji
fot. Air Astana
Kazachskie narodowe linie lotnicze Air Astana i turecki budżetowy przewoźnik Pegasus Airlines poinformowały w piątek, że tymczasowo zawieszają loty do Rosji po sankcjach państw zachodnich nałożonych na Moskwę za to, co nazywa „operacją wojskową” na Ukrainie. Rejsy, które normalnie realizowane byłyby bezpośrednio nad krajem, zostały przekierowane. Samoloty tych linii lotniczych, wykonujące rejsy w rosyjskiej przestrzeni powietrznej, nie są już objęte ubezpieczeniami.
Zakazy korzystania z przestrzeni powietrznej UE, Kanady i USA spowodowały, że coraz więcej linii lotniczych nie może latać do Rosji, podczas gdy rosyjskie linie lotnicze zostały zmuszone do korzystania z nieco okrężnych tras do swoich miejsc docelowych. Ponieważ kazachska przestrzeń powietrzna pozostaje otwarta dla rosyjskich samolotów, Air Astana nie są objęte rosyjskim embargiem przelotu nad Rosją, choć wydaje się, że ubezpieczyciele lotniczy zmusili linie lotnicze do zaprzestania takiej działalności.

Air Astana odwołuje loty i wydłuża trasy

Brak możliwości przelotu do i przez rosyjską przestrzeń powietrzną wpływa na operacje Air Astana dwojako. Po pierwsze, odwołano wszystkie operacje do i z Rosji. Biorąc pod uwagę, że kończą się na obszarze Federacji, w którym linie lotnicze, po decyzji ubezpieczycieli i reasekuratorów nie mogą latać, nie można ich przekierować. Flagowy przewoźnik z Kazachstanu zawiesił rejsy do Moskwy-Domodiedowo, Nowosybirska, Omska, Soczi, Petersburga i Jekaterynburga.

Drugi wpływ dotyczy lotów, które zazwyczaj przelatują przez rosyjską przestrzeń powietrzną. Ze względu na położenie geograficzne wszystkie rejsy Air Astana do Europy do tej pory korzystały z możliwości tranzytu przez Rosję, korzystając z najkrótszej trasy. Zamiast odwoływać loty, linie lotnicze przekierowują połączenia na południe od Rosji. Wydłuża to o kilka godzin czas lotu. Oznacza to zużycie większej ilości bardzo drogiego obecnie paliwa, a tym samym wyższe koszty stałe ponoszone przez linie.

– Air Astana szczerze informuje, że z powodu wycofania ochrony ubezpieczeniowej dla lotów komercyjnych do, z i nad Federacją Rosyjską, wszystkie loty do Federacji Rosyjskiej zostają zawieszone ze skutkiem natychmiastowym – brzmi komunikat Air Astana.

Air Astana już podczas niektórych lotów rosyjskie niebo. Zazwyczaj połączenie Nur-Sułtanu do Frankfurtu odbywało się najkrótszą trasą, przez Rosję i Białoruś. Od początku marca samolot omijał białoruską przestrzeń powietrzną. Samolot wykonujący to połączenie zaczął omijać rosyjską przestrzeń powietrzną już od środy, kierując się na południe od granicy Federacji.

Pegaus także zawiesza

Tureckie tanie linie lotnicze Pegasus Airlines ogłosiły w czwartek, że odwołały loty do i z Rosji. Przewoźnik mający bazę na drugim lotnisku obsługującym Stambuł – porcie lotniczym Sabiha Gökçen – zawiesił swoje połączenia do Moskwy, Petersburga, Mineralnych Wód, Groznego, Machaczkały i Krasnodaru. Pegasus został zmuszony do zawieszenia rejsów z powodu problemów związanych z ubezpieczeniem, reasekuracją i leasingiem.

– Zgodnie z rozporządzeniem Unii Europejskiej nr 2022/328 wprowadzane są sankcje i ograniczenia związane z ubezpieczeniem/reasekuracją, leasingiem, usługami operacyjnymi i konserwacyjnymi podczas lotów do i z Federacji Rosyjskiej – podały linie w swoim oświadczeniu. – Ze względu na ryzyko operacyjne w tych warunkach wszystkie nasze loty do i z Federacji Rosyjskiej zostały tymczasowo zawieszone od 13 marca 2022 roku do 27 marca 2022 roku – dodano.

22 linie dalej latają do Rosji

Do różnych portów położonych w Federacji Rosyjskiej swoje usługi oferuje w dalszym ciągu 28 przewoźników. Są to następujące linie lotnicze: Turkish Airlines, flyDubai, Emirates, Etihad, Qatar Airways, Gulf Air, Armenia, Qazaq, Flyone Armenia, Air Serbia, Royal Jordanian, El Al, Royal Air Maroc, Air India, Sri Lankan, Avia Air Traffic, Somon Air, Uzbekistan Airways, Mahan Air, Iraqi Airways, Conviasa i Mongolian Airlines.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony