Partner serwisu

AGH partnerem naukowo-badawczym CPK

inf. pras 25.02.2022

AGH partnerem naukowo-badawczym CPK
fot. CPK
Spółka CPK i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie podpisały umowę o współpracy. Poza wspólnymi projektami edukacyjnymi i naukowymi porozumienie zakłada prowadzenie przez AGH prac badawczych na rzecz rozwoju projektu CPK oraz m.in. organizowanie dedykowanych studiów podyplomowych. Jest to kolejna umowa podpisana przez CPK z jednostkami badawczymi. Wcześniej spółka zawiązała współpracę z Politechniką Warszawską oraz z Siecią Badawczą Łukasiewicz.
Spółka CPK tworzy nowy system transportowy w Polsce, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W jego centrum wybudowany zostanie Port Lotniczy Solidarność oraz 12 tras kolejowych w całym kraju. W sumie to 30 zadań inwestycyjnych i prawie 2 000 km nowych linii kolejowych. Do realizacji takiego projektu spółka potrzebuje sprawdzonych partnerów, najwyższej klasy jednostek naukowo-badawczych. Taką jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

 – Wspólnie z wieloma partnerami nieustannie budujemy i rozwijamy profesjonalne zaplecze do przygotowania największej inwestycji infrastrukturalnej w Polsce. Dzięki współpracy m.in. z AGH pozytywny wpływ CPK będzie wielowymiarowy i obejmie krajową gospodarkę, społeczeństwo i młode pokolenia, które zdobędą doświadczenie i kompetencje. To realny efekt korzystny dla obu stron porozumienia – podkreślił Mikołaj Wild, prezes zarządu spółki CPK.

W zakres współpracy pomiędzy CPK i AGH wchodzą m.in.: wspólne projekty badawczo-rozwojowe, realizacja przez AGH prac badawczych na potrzeby projektu CPK oraz organizacja dedykowanych studiów podyplomowych. Bardzo ważnymi elementami porozumienia są również staże dla studentów prowadzone przez spółkę oraz możliwość zamawiania przez CPK tematów prac semestralnych i dyplomowych. To tylko niektóre z kilkunastu obszarów współpracy, które weszły w skład podpisanej umowy.

 – Dzięki współpracy z tak strategiczną dla rozwoju Polski spółką będziemy w stanie wspólnie realizować projekty badawczo-rozwojowe i wdrożeniowe dofinansowywane przez krajowe i europejskie fundusze. Bardzo perspektywiczna jest także komercjalizacja wyników badań w obszarze projektowania, budowy i użytkowania Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wyniki badań i projektów dotyczące działalności lotniska, kolei dużych prędkości wraz z infrastrukturą oraz ich bezpieczeństwem i eksploatacją są dla AGH bardzo ciekawym i twórczym wyzwaniem, któremu chcemy sprostać z najwyższą starannością i naukowym podejściem. Wierzę, że ta bilateralna współpraca przyczyni się do rozwoju naszego kraju – dodał prof. Rafał Wiśniowski, prorektor ds. współpracy AGH. 

Współpraca z Akademią Górniczo-Hutniczą to jedno z wielu planowanych porozumień między CPK a uczelniami wyższymi. Wraz z postępem prac spółka planuje zaangażować szerokie grono środowiska naukowego w działania związane z realizacją inwestycji.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony