Partner serwisu

Afganistan: Pierwszy lot wyłącznie z żeńską załogą

Emilia Derewienko 16.03.2021

Afganistan: Pierwszy lot wyłącznie z żeńską załogą
fot. Josh Cahill
Linie lotnicze Kam Air z Afganistanu wykonały pierwszy w historii tego kraju lot z załogą złożoną wyłącznie z kobiet. Boeing 737-500 poleciał z Kabulu do Heratu z dwoma pilotami i czterema kobietami z personelu pokładowego.
Jedyna prywatna linia lotnicza w kraju, Kam Air, świętuje swój pierwszy lot z załogą składającą się wyłącznie z kobiet. To pierwszy taki rejs w historii Afganistanu. Pierwsza afgańska pilotka Kam Air, 22-letnia Mohadese Mirzaee, wraz z kapitan Veronicą Borysową, pilotowały Boeinga 737-500 ze stolicy Kabulu do Heratu w zachodnim Afganistanie w ubiegłą środę, podczas gdy cztery kobiety z personelu pokładowego obsługiwały pasażerów. Lot był rutynowy i trwał 90 minut.

Historyczny lot był w większości trzymany w tajemnicy – za wyjątkiem zaproszenia na pokład youtubera Josha Cahilla, który miał monitorować przedsięwzięcie – co jest właściwie normą w Afganistanie. Linie lotnicze na świecie zazwyczaj prześcigają się, by rozpowszechniać informacje o swoich kolejnych osiągnięciach, jednak w Afganistanie ze względów bezpieczeństwa jest inaczej.

Kraje Azji Południowej i Bliskiego Wschodu, takie jak Afganistan, Pakistan i Iran, są stałym źródłem fascynacji entuzjastów lotnictwa. Ich linie lotnicze mogą pochwalić się jednymi z najbardziej unikalnych i najstarszych samolotów, które wciąż są aktywne we flocie. 23-letni Boeing 737-500 wykonujący kobiecy rejs, należał pierwotnie do Continental Airlines od 1998 roku. W kwietniu 2020 roku dołączył do floty Kam Air. Nie jest to najstarszy samolot w Afganistanie, ale model od dawna jest wycofywany przez amerykańskie linie lotnicze.

Kam Air ma obecnie zakaz poruszania się w przestrzeni powietrznej Unii Europejskiej, ale planuje wkrótce rozpocząć loty do Frankfurtu w Niemczech, powołując się na swój certyfikat w ramach Audytu Bezpieczeństwa Operacyjnego IATA (Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych), jako krok w kierunku usunięcia go z czarnej listy Unii.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony