Partner serwisu

Aerofłot przewiózł ponad 17 mln pasażerów w półroczu 2022

Rafał Dybiński 27.07.2022

Aerofłot przewiózł ponad 17 mln pasażerów w półroczu 2022
fot. Piotr Bożyk
Linie lotnicze z grupy Aerofłot przewiozły 17,2 mln pasażerów w ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku - poinformował narodowy przewoźnik Rosji w oficjalnym komunikacie. Duży wpływ na zdecydowanie słabsze wyniki niż przed rokiem ma oczywiście inwazja wojsk Putina w Ukrainie i sankcje nałożone przez kraje Unii Europejskiej, Wielką Brytanię, USA i Kanadę. 
Siedem milionów podróżnych skorzystało w tym czasie wyłącznie z połączeń krajowych. Wskaźnik wypełnienia samolotów był na poziomie 79,9 proc. To oznacza wzrost o jeden punkt procentowy w odniesieniu do tego samego okresu z ubiegłego roku. W sektorze krajowym wskaźnik wypełnienia samolotów osiągnął nawet pułap 82,6 proc. To więcej o 1,5 punktu procentowego w porównaniu z pierwszym półroczem 2021.

Przychody mierzone w pasażerokilometrach (RPK) wzrosły o 3,7 proc. w stosunku do pierwszych sześciu miesięcy ubiegłego roku. W sektorze krajowym były nawet wyższe o 4,9 proc. w odniesieniu do półrocza otwierającego 2021 rok.

Narodowy przewoźnik Rosji podkreśla w komunikacie, że pomimo odnotowanych spadków w marcu bieżącego roku (ale bez konkretnych wartości), dynamika wzrostu liczby pasażerów w drugim kwartale bieżącego roku wyniosła 19,5 proc. To był efekt wznowienia niektórych połączeń międzynarodowych oraz popytu na trasach krajowych.

Przychody RPK grupy Aerofłotu wzrosły w drugim kwartale bieżącego roku o 23,7 proc. Szczególnie udany w sektorze połączeń międzynarodowych był czerwiec. W szóstym miesiącu 2022 roku przychody RPK były tutaj wyższe nawet o 50,8 proc. w odniesieniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Dla jeszcze lepszego porównania kwiecień bieżącego roku przyniósł wzrost o 15,4 proc. rok do roku.

Wskaźnik wypełnienia samolotów był na poziomie 83,7 proc. To oznacza wzrost o 5,6 punktu procentowego w odniesieniu do drugiego kwartału ubiegłego roku. Najwyższe wskaźniki wypełnienia maszyn, przekraczające nieznacznie pułap 95 proc., odnotowały niskokosztowe linie lotnicze Pobeda. W tym przypadku to wzrost o 1,5 punktu procentowego w porównaniu z drugim kwartałem 2021 roku.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Statystyki pasażerskie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony