Partner serwisu

Aer Lingus wzmocnione rządową pożyczką. 150 mln euro zabezpieczy plany na 2021 rok

Rafał Dybiński 10.02.2021

Aer Lingus wzmocnione rządową pożyczką. 150 mln euro zabezpieczy plany na 2021 rok
fot. Aer Lingus
Rząd Irlandii udzielił liniom lotniczym Aer Lingus pożyczki w wysokości 150 mln euro. Przewoźnik z Zielonej Wyspy uzyskał w ten sposób środki na bieżącą działalność podczas kryzysu wywołanego wirusem COVID-19.
Wsparcie ze strony decydentów z Dublina jest częścią Irlandzkiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (ISIF), którego głównym zadaniem jest pomoc firmom, które zmagały się z konsekwencjami trwającej pandemii. Pozyskane środki wzmocnią płynność przewoźnika z Zielonej Wyspy.

– ISIF i Aer Lingus uzgodniły warunki spłaty pożyczki oraz projekty komercyjne mające na celu wspieranie działalności gospodarczej i zatrudnienia w Irlandii – wyznał rzecznik National Treasury Management Agency, narodowej agencji zarządzającej aktywami i pasywami rządowymi.

Dodatkowa poduszka finansowa zabezpieczy działalność Aer Lingus w 2021 roku. Przewoźnik z Irlandii zamierza latem uruchomić transatlantyckie rejsy między Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi. W tym celu wykupił nawet w listopadzie ubiegłego roku sloty na lotnisku w Manchesterze. Amerykański Departament Transportu (DOT) zatwierdził miesiąc później ambitne plany linii lotniczych z Zielonej Wyspy.

Obecny stan branży sprawia, że najbliższa przyszłość jest trudna do przewidzenia, dlatego ciężko aktualnie stwierdzić, czy i kiedy te loty się rozpoczną. Niemniej takie plany stanowią ekscytujący krok rozwoju dla przewoźnika na długich trasach.

Flota Aer Lingus składa się obecnie z 51 samolotów. Aż 31 z nich to airbusy A320-200. Poza tym przewoźnik z Zielonej Wyspy wykorzystuje jedenaście airbusów A330-300, pięć airbusów A321LR oraz cztery airbusy A330-200. Linie lotnicze z Irlandii przed wybuchem pandemii obsługiwały 93 destynacje do 24 krajów na terenie Europy oraz Kanady i Stanów Zjednoczonych.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo