Partner serwisu

Aegean potroił kwartalne przychody i przewiózł 1,5 mln pasażerów

Rafał Dybiński 30.05.2022

Aegean potroił kwartalne przychody i przewiózł 1,5 mln pasażerów
fot. Aegean Airlines
Linie lotnicze Aegean Airlines opublikowały wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2022 roku. Grecki przewoźnik odnotował niemal trzykrotny wzrost przychodów, które osiągnęły pułap 120 mln euro. Przed rokiem w tym samym okresie wygenerowano 44 mln euro – przypomina "Air Journal".
W pierwszym kwartale bieżącego roku linie lotnicze z południa Europy przewiozły 1,5 mln pasażerów. Oferowanie od stycznia do końca marca odpowiadało 74 proc. poziomu sprzed trzech lat, czyli przed wybuchem kryzysu wywołanego wirusem COVID-19.

Aegean Airlines w pierwszym kwartale 2022 roku odnotowały stratę w wysokości 38,5 mln euro. To i tak mniej niż przed rokiem w analogicznym okresie, kiedy było 44,5 mln euro na minusie. "Pomimo skutków pandemii oraz znacznego wzrostu kosztów paliw, straty nie były większe niż te odnotowane w pierwszym kwartale 2019 roku" – zaznaczył przewoźnik w oficjalnym komunikacie.

– W okresie roku, w którym z reguły popyt jest najsłabszy, a wariant omikron dodatkowo wpłynął na współczynniki wypełnienia oraz doświadczyliśmy podwojenia cen ropy w porównaniu z 2019 roku, zmniejszyliśmy i tak straty w porównaniu z 2021 rokiem. Nie bez znaczenia jest również to, że od lutego utrzymujemy dodatni przepływ środków pieniężnych, głównie dzięki przedsprzedaży biletów na sezon letni – podkreślił Dimitris Gerogiannis, prezes Aeagean.

Aegean Airlines i jej krajowa spółka zależna Olympic Airlines stopniowo dodają nowe kierunki i zwiększają częstotliwości połączeń w sieci krajowej i międzynarodowej.

– Skupiamy się na założonym planie inwestycyjnym, zakładającym dostawy 12 nowych airbusów 320/321neo do końca bieżącego roku. Sezon letni wykazuje szczególnie dużą dynamikę w zakresie wstępnych rezerwacji, a rosnące współczynniki wypełnienia zbliżają się do poziomów sprzed pandemii. Naszym bieżącym celem jest oferowanie pasażerom nowych usług i większej liczby kierunków, ale także osiągnięcie pierwszego zyskownego roku od początku pandemii. Bez wątpienia w środowisku charakteryzującym się dużą niepewnością i wysokimi kosztami paliwa z powodu zmian geopolitycznych kluczowymi priorytetami pozostają elastyczność i zdolność adaptacji – podsumował Gerogiannis.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Statystyki pasażerskie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony