Partner serwisu

Adamczyk: CPK będzie skokiem cywilizacyjnym

Redakcja 29.01.2020

Adamczyk: CPK będzie skokiem cywilizacyjnym
fot. mat. pras.
− Centralny Port Komunikacyjny będzie kolejnym skokiem cywilizacyjnym dla naszego kraju. Jestem przekonany, że to się uda – powiedział 29 stycznia minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas Kongresu Rozwoju Kolei. Jest to druga edycja kongresu realizowanego przez Grupę PKP na stadionie PGE Narodowy w Warszawie.
Minister infrastruktury mówił o rekordowym dla kolei roku 2019. − W ubiegłym roku przewieźliśmy rekordową liczbę pasażerów: 335 mln wobec 280 mln w roku 2015. To historyczny wynik – stwierdził.

Następnie dodał, że z końcem 2023 roku pojedziemy w Polsce pierwszą Koleją Dużych Prędkości. Powtórzył również deklarację, że Centralna Magistrala Kolejowa łącząca Warszawę, Kraków i Katowice zostanie przystosowana do prędkości do 250 km/h. Czas podróży między tymi miastami a stolicą ma zmniejszyć się do około 2 godzin.

Jak zaznaczył minister Adamczyk, będzie to „ogromny skok cywilizacyjny” dla naszego kraju, za którym pójdą kolejne.

− Kolejnym krokiem będzie realizacja szprych kolejowych prowadzących do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Głęboko wierzę, że na tym projekcie skorzystają nie tylko polscy pasażerowie, ale także polscy przedsiębiorcy. Po rozmowach z ministrami Wildem i Horałą upewniłem się w przekonaniu, że ten projekt ma olbrzymie szanse realizacji i będzie głównym silnikiem rozwoju w dekadzie 2020-2030 obszaru transportowego w Polsce. Jestem przekonany, że to się uda – powiedział.

Andrzej Adamczyk przekonywał, że rynek kolejowy jest przewidywalny nie tylko w perspektywie najbliższych 3-4 lat, ale w perspektywie najbliższej dekady. − Na pewno mamy co robić do 2030 roku. Wiemy, że potrzebne są do tego odpowiednie środki, współpraca i zamówienia lokowane w portfelach naszych partnerów biznesowych – dodał.

Minister Adamczyk w swoim wystąpieniu zwrócił też uwagę na trzy najistotniejsze kierunki w rozwoju kolei: Kolej Dużych Prędkości, wykluczenie komunikacyjne i ekologia.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony