Partner serwisu

ACI World apeluje o priorytetowe szczepienia pracowników lotnisk

Rafał Dybiński 27.12.2020

ACI World apeluje o priorytetowe szczepienia pracowników lotnisk
fot. TAP Portugal
Organizacja Airports Council International World wezwała rządy do uznania pracowników lotnisk za szczególnie narażonych na zakażenie wirusem COVID-19 przed wdrożeniem narodowych programów szczepień.
ACI World liczy, że zatrudnieni w portach lotniczych zostaną potraktowani priorytetowo w rozpoczętym już procesie, ponieważ mają codzienny kontakt z ludźmi podróżującymi po całym świecie. Osoby działające na lotniskach muszą więc zostać uznane za pracowników pierwszej linii. To pozwoli zaszczepić ich w pierwszej kolejności, dzięki czemu zwiększy się w ten sposób bezpieczeństwo całego personelu i samych pasażerów.

- Ponieważ rozpoczyna się globalne rozpowszechnianie szczepionek, dla wszystkich jest jasne, że szczepienia są traktowane priorytetowo w stosunku do osób najbardziej narażonych w społeczeństwie. To odnosi się do kluczowych pracowników służby zdrowia, którzy robią tak wiele, aby zapewnić nam wszystkim bezpieczeństwo i zdrowie - podkreślił Luis Felipe de Oliveira, prezes ACI World. - Ważne jest jednak również, aby inne kluczowe grupy uzyskały szczepionki w pierwszej kolejności. To pozwoli wesprzeć globalne wyjście z pandemii - zaznaczył de Oliveira.

- Zatrudnieni na lotniskach to w większości pracownicy pierwszej linii, którzy mają codzienny kontakt z pasażerami, więc zapewnienie, że są oni traktowani priorytetowo w zakresie szczepień, będzie stanowić kolejny dowód zaangażowania branży w ochronę zdrowia i bezpieczeństwa zarówno personelu, jak i podróżnych - wyjaśniał prezes ACI World. - Lotnictwo będzie kluczowym napędem podczas całego procesu odnowy poprzez przemieszczanie podstawowych towarów, w tym oczywiście szczepionek. Blisko 60 procent zatrudnionych w naszej branży pracuje na lotniskach, dlatego bardzo ważne jest, aby rządy potraktowały ich jak pracowników pierwszej linii, dzięki czemu uzyskają priorytet w zakresie powszechnych szczepień - podsumował de Oliveira.

ACi World reprezentuje od stycznia 2020 roku interesy 1979 portów lotniczych w 176 krajach na całym świecie w kontaktach z rządami i organizacjami międzynarodowymi. Organizacja została założona w 1991 roku i opracowuje normy, polityki i zalecane praktyki dla lotnisk. Nadrzędnym celem jej działalności jest zapewnienie społeczeństwu bezpiecznego, pewnego, wydajnego i przyjaznego dla środowiska systemu transportu lotniczego.  Główna siedziba ACI World znajduje się w kanadyjskim Montrealu. 

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo