Partner serwisu

ACI: Przyszłość lotnictwa jest zagrożona. Wsparcie pilnie potrzebne

Emilia Derewienko 27.01.2021

ACI: Przyszłość lotnictwa jest zagrożona. Wsparcie pilnie potrzebne
fot. Unsplash
Nowe prognozy sporządzone przez międzynarodową radę portów lotniczych, Airports Council International (ACI) World, pokazują, że droga do ożywienia lotnictwa w 2021 roku będzie powolna i niepewna, a bez wsparcia i pomocy ze strony rządów branża będzie nadal borykać się z kryzysem.
Najnowsza analiza ACI World, dotycząca wpływu COVID-19 na lotnictwo, ujawniła, że światowy przemysł lotniczy doświadczył redukcji o ponad 6 mld pasażerów do końca 2020 roku, co stanowi spadek o 64,2 proc. światowego ruchu pasażerskiego, przy spadku przychodów o 111,8 mld dolarów.

Opublikowane niedawno przez ACI prognozy ruchu na lotniskach światowych pokazują, że w ciągu najbliższych pięciu lat globalny ruch pasażerski na świecie będzie rósł w tempie 2,4 proc. w ujęciu rocznym, na co negatywny wpływ w krótkim okresie mają ciągłe skutki pandemii.

Odradzanie się branży prawdopodobnie będzie nierównomierne na całym świecie. Rynki ze znacznym lotniczym ruchem krajowym nie powrócą do poziomów sprzed pandemii przed 2023 rokiem. Rynki nastawione na połączenia międzynarodowe będą natomiast odradzać się znacznie wolniej. ACI wierzy, że jakiekolwiek ożywienie będzie możliwe tylko wtedy, gdy rządy wprowadzą spójne podejście do testów i zniosą restrykcyjne środki kwarantanny.

– Perspektywy ożywienia w przemyśle lotniczym obniżyły się po wprowadzeniu nowych ograniczeń w podróżowaniu i blokad w odpowiedzi na pojawiające się nowe warianty wirusa COVID-19 – mówi dyrektor generalny ACI, Luis Felipe de Oliveira. – Długoterminowe ożywienie jest możliwe tylko wtedy, gdy można położyć solidne fundamenty przy wsparciu polityki rządu i bezpośredniej pomocy – dodaje.

ACI ma także nadzieję na skoordynowane podejście rządów do testów i szczepień, gdy te ostatnie będą już rozpowszechnione. Organizacja zdaje sobie jednak sprawę z tego, że minie wiele czasu nim będą one powszechnie dostępne.

Światowe prognozy ruchu na lotniskach wskazują, że najszybciej wzrost nastąpi w regionie Azji i Pacyfiku (3,5 proc.) oraz w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach (3,1 proc.). W Afryce, Europie, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Północnej nastąpi skromniejsza ekspansja, przy wzroście od 1,2 do 1,9 proc.

Według prognoz największym rynkiem pasażerskim w 2031 roku staną się Chiny, prześcigając Stany Zjednoczone, z 3,6 mld pasażerów do roku 2031, co z kolei stanowi 18,31 proc. udziału w światowym rynku ruchu pasażerskiego. Za Chinami uplasują się USA i Indie z kolejno 2,9 oraz 1,3 mld pasażerów. Te trzy kraje będą obsługiwać łącznie prawie 40 proc. światowego ruchu pasażerskiego.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo