Partner serwisu

A350 doleciał z Hamburga na Falklandy. Najdłuższy rejs w historii Lufthansy

Rafał Dybiński 02.02.2021

A350 doleciał z Hamburga na Falklandy. Najdłuższy rejs w historii Lufthansy
fot. Lufthansa
Airbus A350-900 Lufthansy o rejestracji "D-AIXP" wylądował w Mount Pleasant na Falklandach po bezpośrednim rejsie z Hamburga. Najdłuższy w historii lot narodowego przewoźnika Niemiec trwał 15 godzin i 36 minut.
Rejs LH2574 z Hamburga do Mount Pleasant na trasie o długości blisko 13,5 tys. km zrealizował dwuletni A350-900. Na lotnisko zapasowe, w razie komplikacji, wyznaczony był port Punta Arenas w Chile. "D-AIXP" wystartował z Hamburga w niedzielę o godz. 21:23 lokalnego czasu i wylądował w miejscu docelowym o godz. 9:00. Na pokładzie maszyny było 92 pasażerów i 16 członków załogi.

Największe linie lotnicze Europy przemieściły na wyspy położone na półkuli południowej pracowników Instytutu Alfreda Wegenera. Naukowcy popłyną teraz z Falklandów statkiem badawczym "Polarstern" na Antarktydę do stacji "Neumayer III, gdzie spędzą zimę polarną. Na miejsce docelowe można się dostać tylko małym samolotem ze specjalnym podwoziem przystosowanym do lądowania w trudnych warunkach klimatycznych.

Latem na Antarktydzie (wówczas w Europie jest zima – przyp. red.) następuje rotacja personelu w bazach. Naukowcy zwykle podróżowali przez Republikę Południowej Afryki. Obecnie nie jest to jednak możliwe ze względu na restrykcje i ograniczenia nałożone przez decydentów z Pretorii.

Dbałość o ochronę stacji polarnej przed wirusem COVID-19 wymusiła od organizatorach wyprawy nadzwyczajne środki. Szesnastu członków załogi samolotu Lufthansy (w tym czterech pilotów i czterech techników) oraz grupa naukowców poddali się przed wylotem dwutygodniowej kwarantannie w Hamburgu. Na Falklandach dotychczas zanotowano tylko 41 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 od początki pandemii. Lufthansa chciała mieć pewność, że na wyspy wirus nie dotrze i dlatego wdrożyła dodatkowe środki bezpieczeństwa.

A350 nie został wybrany do takiego zadania bez powodu. Samolot tej wersji producenta z Tuluzy należący do Singapore Airlines poleciał wcześniej bezpośrednio do Nowego Jorku z Singapuru. Rejs trwał 18 godzin i 40 minut. A350 niemieckich sił powietrznych wykonał także najdłuższy dotychczas lot tego typu, pokonując trasę z Kolonii do Canberry w Australii w 19 godzin i 13 minut.

Rejs powrotny "D-AIXP" odleci w najbliższą środę jako LH2575. Zamiast do Hamburga, wróci jednak w czwartek do Monachium. Samolot ma wylądować około godz. 14:00 lokalnego czasu. Na jego pokładzie będzie grupa wracająca z wyprawy na "Polarstern", która wyruszyła z Niemiec 20 grudnia.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Flota
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony