Partner serwisu

A2 do CPK powinna być płatna?

Aleksander Domański 03.03.2019

A2 do CPK powinna być płatna?
fot. Rzeszów Jasionka
Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, deklaracja wiceministra infrastruktury i pełnomocnika rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego odnośnie niepłacenia przez kierowców za poruszanie się po odcinku autostrady A2 pomiędzy Warszawą a Łodzią, spotkała się z krytyką specjalistów.
Przypomnijmy, że deklaracja o bezpłatnym przejeździe padła z ust wiceministra infrastruktury i pełnomocnika rządu ds. CPK w jednej osobie Mikołaja Wilda – Mam do przedstawienia dobrą wiadomość dla mieszkańców Warszawy, mieszkańców Łodzi i osób, które będą w przyszłości podróżować do CPK – ogłosił z trybuny sejmowej Mikołaj Wild. – Nie zamierzamy pobierać opłat za odcinek między Warszawą a Łodzią. W pozostałym zakresie opłaty są utrzymywane na poziomie, który nie ograniczy mobilności Polaków – dodał. Wedla Wilda brak poboru opłat na odcinku A2 jest inwestycją, a pieniądze na utrzymanie dróg Polacy i tak już płacą w licznych podatkach.

Jak podaje DGP ta deklaracja spotkała się ze sprzeciw specjalistów, którzy przypominają, że zgodnie z polskim prawem autostrady w Polsce są płatne, a wpływy z opłat mają zasilać Krajowy Fundusz Drogowy.  Do tej pory odstępstwem od tej reguły były krótkie odcinki np. stanowiące obwodnicę. Odcinek A2 między Warszawą w Łodzią ani nie jest obwodnicą, ani nie jest krótka. Liczy sobie 92 kilometry.

– To obietnica pod wyborców. Uzasadnienie, że brak opłat ma związek z Centralnym Portem Komunikacyjnym, miałoby sens, gdyby lotnisko już powstało. A nie ma pewności, że w ogóle zostanie zbudowane – mówi cytowany przez DGP prof. Wojciech Suchorzewski, ekspert ds. transportu z Politechniki Warszawskiej. Uważa, że jeśli wprowadzamy opłaty za korzystanie z dróg wyższej klasy, to powinniśmy być konsekwentni. – Do budowy trasy dokładali się podatnicy z całego kraju. Dlaczego dalej mają łożyć ogromne środki na jej utrzymanie, jeśli z niej nie korzystają? – pyta profesor.

Podobne wątpliwości co do deklaracji ministra Wilda ma drugi z rozmówców DGP dr Jakub Majewski z fundacji Pro Kolej, który zauważa, że to stwarzanie zachęty do korzystania z samochodów zamiast transportu zbiorowego. To kłoci się wedle Majewskiego z zapowiedziami budowy siatki połączeń kolejowych łączących większość kraju z CPK. Gdy przewoźnicy kolejowi będą płacić jedne z najwyższych w Europie stawek za dostęp do torów, kierowcy będą jeździć po autostradzie „za darmo”. Jak zwraca uwagę ekspert, opłaty za używanie autostrad mają też walor odstraszający podróżnych od korzystania z dróg co ma aspekt „antykorkowy”.

Postanowiliśmy sami zapytać Dominika Sipińskiego, analityka lotniczego ch-aviation i Polityki Insight o sprawę. Nie tylko potwierdził on wątpliwości rozmówców DGP, ale i rozszerzył ich argumentację.

– Polska ogólnie bardzo słabo lub wręcz w ogóle nie wykorzystuje różnego rodzaju opłat dla kierowców jako narzędzia kreującego zrównoważoną politykę transportową. Dobrym przykładem są utrzymywane przez lata na absurdalnie niskim poziomie maksymalne limity opłat za parkowanie w mieście, które dopiero teraz powoli są podnoszone dzięki nowemu prawu – stwierdza Sipiński. – W interesie państwa i wszystkich obywateli, także samych kierowców, jest zniechęcenia do wyboru transportu samochodowego, szczególnie indywidualnego, jako metody dojazdu do CPK. Państwo powinno robić wszystko, aby zachęcać do wyboru pociągu, tym bardziej, że budowa nowej linii kolejowej jest ważnym elementem projektu. Jest to poniekąd sprzeczne z interesem komercyjnym samego operatora lotniska, dla którego parkingi będą zapewne ważnym źródłem przychodu pozalotniczego, ale argumenty związane z ochroną środowiska, bezpieczeństwem transportu i przepustowością są zdecydowanie ważniejsze – kończy ekspert.

Czy powyższe kwestie spowodują zmianę decyzji ministra Wilda? W roku wyborczym jest to wątpliwe. Podobnie jak to, że zwolnienie z opłat się utrzyma. CPK wedle planu ma powstać za osiem lat, ale jest to wielce wątpliwy termin.  Prędzej czy później, jak nie obecna, to następna ekipa, zdecyduje się opłaty wprowadzić. Jeżeli eksperci mają rację, to z korzyścią dla wszystkich.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Dojazdy do lotnisk
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony