Partner serwisu

800 milionów euro dla Malaysia Airlines. Linie są zabezpieczone co najmniej na 4 lata

Emilia Derewienko 24.02.2021

800 milionów euro dla Malaysia Airlines. Linie są zabezpieczone co najmniej na 4 lata
fot. Airbus
Narodowy przewoźnik Malezji otrzymał zastrzyk gotówki w wysokości 800 mln euro od państwowego funduszu majątkowego. Kwota pozwoli Malaysia Airlines pozostać na rynku co najmniej do 2025 roku. Linie jeszcze przed pandemią borykały się z problemami finansowymi.
Jeszcze na długo przed wybuchem pandemii koronawirusa malezyjskie linie lotnicze musiały walczyć o utrzymanie się na rynku. Duża konkurencja oraz tragiczne loty MH370 i MH17 osłabiły Malaysia Airlines. Pierwszy z wymienionych samolotów zniknął z radarów nad Morzem Południowochińskim, a drugi został zestrzelony przez Rosjan, wspierających separatystów na wschodzie Ukrainy. Od dziewięciu lat z rzędu linie są na minusie, a kryzys przypieczętowała tylko pandemia COVID-19. Przewoźnik znalazł się na skraju bankructwa.

Teraz kondycja linii może ulec znaczącej poprawie. Malaysia Airlines otrzymały wystarczającą ilość pieniędzy, aby na razie pozostać w powietrzu, przynajmniej przez cztery najbliższe lata. Malezyjski suwerenny fundusz majątkowy Kazanah Nasional zgodził się we wtorek (23 lutego) zainwestować 3,6 mld ringgitów, czyli równowartość około 800 mln euro, aby Malaysia Aviation Group mogła przetrwać do 2025 roku.

Decyzja zapadła po tym, jak krajowy przewoźnik lotniczy otrzymał od sądu zielone światło dla planu restrukturyzacji. Grupa Malaysia Aviation ma nadzieję na znaczne zmniejszenie zadłużenia dzięki umowom z firmami leasingowymi. Ponadto linie planują znaczne ograniczenie siatki połączeń, aby obniżyć koszty. Cięcia płac i zwolnienia są również częścią planu restrukturyzacji.

W dłuższej perspektywie Malaysia Aviation Group planuje zdobyć pozycję wiodącej globalnej grupy turystycznej. Podmiot chce również oferować produkty i usługi związane z podróżami poza regularnymi lotami. W ten sposób przewoźnik chce zminimalizować potrzebę polegania na wysoce konkurencyjnej branży podróży lotniczych w celu przetrwania.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo