Partner serwisu

57 ton sprzętu medycznego od Dominiki Kulczyk przyleci z Chin do Poznania

Emilia Derewienko 11.04.2020

57 ton sprzętu medycznego od Dominiki Kulczyk przyleci z Chin do Poznania
fot. S. Fuśnik, PLL LOT
Od kilku tygodni do Polski sprowadzany jest drogą lotniczą sprzęt medyczny służący do walki z koronawirusem. Do KGHM, ARP oraz LOT-u dołączyła Kulczyk Foundation. 57 ton sprzętu (470 m sześciennych) zostanie przetransportowane z Chin do Poznania przez LOT Cargo. Pierwszy lot już we wtorek.
Kontakt z chińskim producentem sprzętu umożliwiła Polsko-Chińska Rada Biznesu. Sprzęt zostanie przetransportowany z lotniska w Kantonie. W planie są cztery loty, pierwszy przylot już w nocy z 13 na 14 kwietnia. Sprzęt medyczny prawdopodobnie przyleci na pokładach Boeingów 787 Dreamliner. Loty będą miały status humanitarny.

Pod koniec marca najbogatsza Polka Dominika Kulczyk zadecydowała o przekazaniu 20 mln zł na walkę z epidemią wywołaną przez wirus COVID-19. Pieniądze trafiły do Fundacji Lekarze Lekarzom. Podmiot ten został powołany w 2011 r. przez Naczelną Radę Lekarską. Lekarze działający w Fundacji wskazali, jakiego sprzętu brakuje dla prowadzenia skutecznej walki z wirusem.

Łącznie z Chin Kulczyk Foundation sprowadzi milion masek chirurgicznych, 1,5 mln masek z filtrem N95, 100 tys. kombinezonów ochronnych, 100 tys. przyłbic oraz 100 tys. gogli.

Sprzęt zostanie przewieziony na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie powstanie centrum dystrybucyjne. Maseczki, kombinezony, przyłbice i gogle będą następnie rozdzielane pomiędzy poszczególne izby lekarskie. Za logistykę odpowiadać będzie stowarzyszenie dobroczynne Lions Club Poznań Pillory.

– Samorząd lekarski z uznaniem przyjmuje ten gest, jako wyraz solidarności w walce z globalnym zagrożeniem jakie stanowi epidemia koronawirusa. Da on realne wsparcie lekarzom stojącym na pierwszej linii frontu tej walki i umożliwi skuteczne niesienie pomocy, bowiem obecnie nie tylko heroizm lekarzy, ale także zaopatrzenie w odpowiednie środki daje szansę na skuteczną walkę z epidemią. To piękny i bardzo potrzebny gest, za który, w imieniu naszych pacjentów, bardzo dziękujemy – podkreślał po przekazaniu 20 mln zł przez Dominikę Kulczyk prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

– Teraz bardziej niż kiedykolwiek los nam pokazuje, jak bardzo jesteśmy ze sobą połączeni. Jeśli będziemy dla siebie tak bardzo, jak potrafimy – wygramy! Zawsze! – powiedziała Dominika Kulczyk, prezeska Kulczyk Foundation.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo