Partner serwisu

353 tys. mniej pasażerów w porcie lotniczym Kraków-Balice

Rafał Dybiński 01.04.2020

353 tys. mniej pasażerów w porcie lotniczym Kraków-Balice
fot. Kraków Aiport
Prezes Zarządu Kraków Airport, Radosław Włoszek poinformował w oficjalnym komunikacie o sporym spadku pasażerów w porcie obsługującym stolicę Małopolski.
"Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa znaleźliśmy się w rzeczywistości, którą można zapewne nazwać największym światowym kryzysem. Pandemia to nie tylko obawa o zdrowie i życie naszych bliskich, to także prognozowane, choć jeszcze nie wiadomo jak długie i jak silne, załamanie gospodarcze na świecie, w tym w branży lotniczej i mocno powiązanej z nią branży turystycznej" – rozpoczął Włoszek w oświadczeniu.

"Skala strat, z jaką mierzy się branża lotnicza i turystyczna jest ogromna. Według danych ACI Europe z dnia 17 marca wynika, że w samym tylko pierwszym kwartale z europejskich lotnisk z powodu problemów z koronawirusem nie skorzysta ponad 100 mln pasażerów. Oznacza to ponad 50 proc. spadek w stosunku do pierwotnych prognoz. To pokazuje, że na skalę, gwałtowność obecnego załamania nikt w Europie i na świecie nie był przygotowany. W marcu z usług krakowskiego lotniska skorzystało 250 924 pasażerów czyli o 353 tys. pasażerów mniej niż w marcu 2019 roku, to 58-proc. spadek w stosunku do marca poprzedniego roku. W stosunku do zaplanowanych prognoz na marzec 2020 rok spadek o 66 proc. Łącznie od początku 2020 roku obsłużono 1 534 496 pasażerów, czyli o 98 tys. mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku" – ujawnił szef portu obsługującego stolicę Małopolski.

Branża turystyczna będzie odbudowywać się najpóźniej

"Kraków i Małopolska, ale także inne samorządy, które ściśle współpracują z lotniskami już zmagają się z poważnymi stratami wynikającymi z załamania się branży turystycznej. Teraz pytanie brzmi: jak zmienią się trendy w turystyce i jak głębokiej zmianie ulegnie przeobrażenie całej siatki połączeń, czy będą funkcjonować np. popularne przed pandemią "city break", turystyka religijna, czy w końcu cały segment podróży biznesowych. W związku z zaistniałą sytuacją nie wiemy np. czy linie American Airlines zaczną oferować połączenia #PROSTOzKRAKOWA do Chicago, czy i kiedy PLL LOT uruchomi zapowiadane wcześniej połączenie do Nowego Jorku lub kiedy powróci szansa na rozpoczęcie planowanych operacji Air France z Krakowa do Paryża. Budżety rodzinne czy także finanse przedsiębiorstw mogą uleć pogorszeniu, a to może spowodować, że branża turystyczna będzie odbudowywać się najpóźniej" – podkreślił Włoszek.

"Przed nami wielkie wyzwanie! Wszyscy razem będziemy musieli pracować nad przywróceniem zaufania do podróży lotniczych, by wzmocnić nie tylko wielkich przedsiębiorców i instytucje naszego regionu, ale także tych, którzy z turystyki żyją, czasami prowadząc biznes rodzinny, właścicieli restauracji, hoteli, przewodników, sprzedawców pamiątek. Bardzo ważne są szybko podjęte działania władz centralnych i podpisany przez Pana Prezydenta Andrzeja Dudę pakiet antykryzysowy na poziomie krajowym. Działania widzimy także na szczeblu samorządowym, jak chociażby pakiet Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej" – kontynuował prezes Kraków Airport.

"Obecnie terminal pasażerski Kraków Airport jest zamknięty dla pasażerów. Wszystkie loty odbywają się w uzgodnieniu ze służbami państwowymi, w tym przede wszystkim sanitarnymi. Jesteśmy przygotowani do pomocy w każdej sytuacji czy to w zakresie akcji #LOTdoDOMU prowadzonej przez naszego narodowego przewoźnika, jak i w zakresie pomocy obcokrajowcom, którzy opuszczają nasz kraj dzięki tzw. rescue flight. Nasze lotnisko jest użytkowane przez wojsko, w każdej sytuacji kryzysowej operuje tutaj lotnicze pogotowie ratunkowe, co sprawia, że nieustannie wraz z służbami medycznymi i lotniczymi Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym, polskimi żołnierzami z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego, krakowskim oddziałałem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej służymy obronności Rzeczpospolitej i potrzebom w zakresie ratowania zdrowia Polaków" – zaznaczył Włoszek.

Wspólnie odbudujemy zaufanie do podróży

"W tych trudnych chwilach Kraków Airport to także "infrastruktura krytyczna", niezbędna dla zachowania bezpieczeństwa mieszkańców Małopolski. Właśnie teraz potwierdza się zasadność przyjętych i konsekwentnie realizowanych planów budowy nowej drogi startowej, czyli najważniejszej inwestycji dla naszego lotniska, którą musimy zrealizować przy utrzymaniu operacyjności. Na koniec chciałbym podziękować wszystkim służbom, które w ostatnim czasie stały na krakowskim lotnisku i w każdym porcie lotniczym, na tak zwanej pierwszej linii frontu. Dziękuje wszystkim służbom sanitarnymi, medycznym, Straży Granicznej, Wojskom Obrony Terytorialnej, z którymi współpracowaliśmy i współpracujemy nadal. Dziękuje też wszystkim instytucjom rządowym, wojewódzkim i samorządowym, a przede wszystkim instytucjom lotniczym: ULC, PAŻP, liniom lotniczym i agentom handingowych, czyli całej lotniczej rodzinie" – oznajmił szef portu Kraków-Balice. 

"Słowo dziękuję kierujemy do spotterów i wszystkich przyjaciół Kraków Airport, wspierających nas w przestrzeni wirtualnej, a także do mediów, za bardzo szybkie komunikowanie koniecznych dla Nas Wszystkich informacji w tym trudnym czasie. Specjalne podziękowania dla pracowników i całej drużyny Kraków Airport. Kraków Airport, wspólnie ze spółkami zależnymi MPL Services i Kraków Aiport Hotel, wspiera obecnie wolontariuszy pomagających w walce z epidemią. To wsparcie dla strażaków, harcerzy, sióstr zakonnych, a wreszcie wsparcie dla lekarzy, pielęgniarek. Przez cały kwiecień dostarczane będą posiłki dla Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie w ilości 90 obiadów dziennie. Życzę wszystkich dużo zdrowia i wierzę, że w niedalekiej przyszłości wspólnie odbudujemy zaufanie do podróży! Teraz Wszyscy zostajemy w domu! Jeszcze raz Państwu dziękuję, że byliście, jesteście i będziecie częścią Drużyny Kraków Airport!" – dodał Radosław Włoszek.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo