Partner serwisu

"W branży lotniczej pojawi się dużo dobrze płatnych i atrakcyjnych miejsc pracy"

inf. pras 15.11.2021

"W branży lotniczej pojawi się dużo dobrze płatnych i atrakcyjnych miejsc pracy"
fot. PPL
Wspieranie rozwoju specjalistycznej kadry lotniczej i lotniskowej oraz dostosowywanie jej do dynamicznie zmieniających się wyzwań stojących przed tą gałęzią transportu. To główne założenia Programu Edukacji Lotniczej i Lotniskowej (PELiL). Dziś w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja inaugurująca projekt. Jej gospodarzem było Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”.
Inicjatywa polega na stworzeniu warunków do długofalowej współpracy między przedstawicielami rządu i branży lotniczej a sektorem edukacji. W trakcie konferencji dyskutowano o aktualnych potrzebach lotnictwa oraz o związanych z nimi wyzwaniami dotyczącymi kształcenia przyszłych kadr. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele ministerstw i instytucji państwowych, prezesi, dyrektorzy i pracownicy największych firm lotniczych, lotnisk regionalnych, portów lotniczych tworzących stowarzyszenie Lotnisk V4+, przedstawicieli Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych (ACI World) oraz instytucji akredytowanych przez ACI i ICAO. Konferencja była okazją do przedstawienia wizji i celu programu oraz konsultacji wstępnie zaplanowanych działań.

Wojtera: Zbudować solidne zaplecze

– Nie stać nas na to, żeby czekać z założonymi rękami. Rzeczywistość zmienia się na naszych oczach – podkreślił prezes Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” Stanisław Wojtera. – Dlatego tworzymy program, który ma kompleksowo dostosować naszą branżę do nowych realiów i zbudować solidne zaplecze. Nie da się tego osiągnąć bez dobrych fachowców – dodał Wojtera.

Najważniejszym założeniem Programu Edukacji Lotniczej i Lotniskowej jest zapewnienie wykwalifikowanej kadry na każdym poziomie kompetencji – od agentów obsługi naziemnej, przez mechaników lotniczych po menedżerów niższego, średniego i najwyższego szczebla.– Widzimy, że w przeciągu kilku lat branża lotnicza będzie potrzebowała dużej liczby nowych pracowników. To szansa dla wielu młodych Polaków, którzy myślą o swojej przyszłości i chcieliby ją związać z lotniskami – wyznał wiceminister infrastruktury Marcin Horała. – W tej branży pojawi się dużo dobrze płatnych i atrakcyjnych miejsc pracy. To również szansa, żeby zaistnieć w środowisku międzynarodowym – zaznaczył pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Program ma skupić się na trzech elementach – inwentaryzacji obecnego stanu edukacji lotniczej i lotniskowej, integracji branży oraz wypełnianiu zdiagnozowanych luk kompetencyjnych przez budowanie ścieżek rozwoju. PELiL zakłada ścisłą współpracę – szkoły i uczelnie wyższe będą mogły liczyć na merytoryczną pomoc specjalistów, a przedsiębiorstwa branżowe będą zapewniać absolwentom jasno wytyczone ścieżki rozwoju zawodowego. Jest to niezwykle ważne, ponieważ jednym z ważniejszych problemów kadrowych we współczesnym lotnictwie jest niedostosowanie systemu edukacji do wymagań rynku.

Kranc: Bardziej świadomie wchodzić na rynek pracy

– PPL chce dbać o kadry, wspierać rozwój edukacji związanej z lotnictwem, a także dzielić się wiedzą i praktycznymi umiejętnościami. Jako inicjator Programu Edukacji Lotniczej i Lotniskowej będziemy koordynować wszystkie zmiany, dzięki którym nowi pracownicy będą mogli wchodzić bardziej świadomie na rynek pracy – stwierdził Paweł Kranc, dyrektor biura zarządu PPL.

Program Edukacji Lotniczej i Lotniskowej jest obliczony na wiele lat. Jego autorzy liczą, że dzięki tej inicjatywie w perspektywie najbliższych dwóch dekad uda się zapewnić wykwalifikowanych pracowników sektora transportu lotniczego zarówno dla narodowego przewoźnika, lotnisk regionalnych jak również dla jednej z największych polskich inwestycji – Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony