Partner serwisu

„Rzeszów powinien dążyć do większej integracji z portem Jasionka"

Redakcja/inf. pras. 12.03.2021

„Rzeszów powinien dążyć do większej integracji z portem Jasionka"
fot. Wizz Air
Perspektywy rozwoju lotniska w Jasionce oraz większa integracja portu z Rzeszowem. Takie tematy były poruszane na spotkaniu, które odbyło się w czwartek w urzędzie marszałkowskim, który jest jednym z dwóch właścicieli lotniska stolicy Podkarpacia.
Spotkanie odbyło się z inicjatywy wojewody podkarpackiego Ewy Leniart, która w minioną środę ogłosiła, że będzie kandydować w wyborach na prezydenta Rzeszowa. Jak podkreśliła po spotkaniu wojewoda, do tej pory miasto nie zaangażowało się finansowo w spółkę, która zarządza lotniskiem. Leniart zaznaczyła, że samorząd Rzeszowa nie przejawiał też aktywności, jeśli chodzi o wykorzystanie potencjału Centrum Wystawienniczo-Kongresowego, które znajduje się obok lotniska.

– To poważne zaniechania, które trzeba jak najszybciej nadrobić. Dla zagranicznych inwestorów Rzeszów i Jasionka to niemal synonim. Włączenie tych terenów do Rzeszowa przyniesie korzyść zarówno rzeszowianom, jak i mieszkańcom gminy Trzebownisko. Będę wspierać działania w tym kierunku i dążyć do realizacji naszej strategii – zadeklarowała Leniart.

Jednym z celów czwartkowego spotkania było wypracowanie założeń strategii zmierzającej do zintegrowania terenów leżących obecnie w gminie Trzebownisko z Rzeszowem. W sąsiedztwie lotniska funkcjonuje również Specjalna Strefa Ekonomiczna i Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny.

W ocenie marszałka woj. podkarpackiego Władysława Ortyla, Jasionka to biznesowe serce województwa, nie tylko ze względu na zlokalizowanie tam lotniska, ale przede wszystkim z uwagi koncentrację firm z branży wysokich technologii – lotniczej, motoryzacyjnej, teleinformatycznej czy firm związanych z energią odnawialną.

– Naturalnym kierunkiem rozwoju jest zintegrowanie tych terenów ze stolicą regionu. To dążenie gminy Trzebownisko w kierunku Rzeszowa jest nieuchronne, dlatego chcemy uzgodnić wspólną strategię, która będzie zaprezentowana mieszkańcom zarówno Rzeszowa, jak i gminy – zapowiedział Ortyl.

Lotnisko w Jasionce oddalone jest od centrum Rzeszowa o blisko 10 km. Zdaniem prezesa portu Adama Hamryszczaka, mimo tego, że obecnie lotnisko jest poza granicami Rzeszowa, jest jedną z wizytówek dla stolicy Podkarpacia. – Obecna, trudna sytuacja w branży lotniczej to dodatkowy powód, aby jak najszybciej rozpocząć działania zmierzające do większej integracji lotniska z miastem – dodał Hamryszczak.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Lotniska regionalne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony