Partner serwisu

"Pasażerowie uwielbiają A380, ale powinien powstać wcześniej"

Rafał Dybiński 19.10.2020

"Pasażerowie uwielbiają A380, ale powinien powstać wcześniej"
fot. Piotr Bożyk
Były inżynier Airbusa, Juergen Thomas przyznał, że pasażerski A380 był mocno spóźnionym pomysłem największego producenta samolotów na Starym Kontynencie. 83-latek był w poniedziałek gościem PilotsEYE-tv.
Super Jumbo był wykorzystywany do regularnych rejsów od 2008 roku. Airbus planował to zrobić już trzy lata wcześniej, ale problemy techniczne sprawiły, że trafił do największych linii lotniczych znacznie później. O "niespełnionym marzeniu" francuskiego producenta więcej pisaliśmy w tym tekście.

- Wielki biznes dla naprawdę dużego samolotu był znacznie wcześniej. Przewoźnikom nie podobało się, że inauguracja była kilka razy przekładana. Chcieli go natychmiast - wyznał Thomas, cytowany również przez serwis aero.de.

- Airbus pragnął uniknąć błędów, które popełniliśmy z samolotami w przeszłości. Pasażerowie i załogi uwielbiają nadal A380, co jest dowodem, że dużo rzeczy zrobiliśmy dobrze. Podoba mi się, że wiele osób rozmawia ze mną o nim i są tak entuzjastycznie nastawieni - ujawnił emerytowany inżynier, który broni tego projektu przed nazywaniem go komercyjnym niepowodzeniem.

- Minęło 15 lat od pierwszego lotu, a dostarczono ich ponad 240. Nie nazwałbym tego jednak katastrofą. Zawsze porównuje A380 z Concordem. Nawet jeśli było ich tylko piętnaście w służbie, to odzwierciedlały ogromny postęp technologiczny - podkreślił 83-latek, który dostrzega potencjał Super Jumbo do przewozów cargo, jeśli zostanie tak skonfigurowany.

Thomas namawiał bezskutecznie obecnego byłego szefa Airbusa Toma Endersa do kontynuowania produkcji, która zakończy się w 2021 roku. Decyzję ogłoszono jednak jeszcze w 2019 roku. - Chciałbym, aby przetrwał dłużej - podsumował Thomas.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Flota
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony