Partner serwisu

„Odstrzał to jedyne wyjście". Radni decydują o losie saren z lotniska w Świdniku

Rafał Dybiński 26.01.2021

„Odstrzał to jedyne wyjście". Radni decydują o losie saren z lotniska w Świdniku
fot. Vincent van Zalinge/Unsplash
Regionalna Rada Ochrony Przyrody negatywnie zaopiniowała projekt uchwały zezwalającej na odstrzał 30 saren odwiedzających trawiaste lotnisko w Świdniku – informuje "Dziennik Wschodni".
Los zwierząt jest wciąż w rękach radnych sejmiku wojewódzkiego, przed którymi przesądzające głosowanie. Urząd Marszałkowski poprosił wcześniej o trzy opinie w tej sprawie. Pierwszą z nich wydała właśnie Regionalna Rada Ochrony Przyrody.

– Głosowanie w tej sprawie było prowadzone korespondencyjnie i trwało do czwartku. Otrzymałem informację, że większość członków głosowała przeciwko – ujawnił Krzysztof Gorczyca, prezes lubelskiego Towarzystwo dla Natury i Człowieka, który reprezentuje również RROP.

Teraz swoje stanowiska przedstawią Polski Związek Łowiecki i Liga Ochrony Przyrody. Ostateczna decyzja należeć będzie jednak o tak od radnych sejmiku wojewódzkiego. Nawet jeśli trzy opinie byłyby negatywne, to życie saren odwiedzających lotnisko w Świdniku wciąż będzie zagrożone.

– Wspieramy zainicjowaną w sieci zbiórkę podpisów przeciwko temu pomysłowi. Z tego, co wiem, PZŁ zaopiniował projekt uchwały pozytywnie, czemu trudno się dziwić – zdradził jeszcze Gorczyca.

O zgodę na zabicie 30 saren zwróciła się do samorządu województwa prywatna firma zarządzająca trawiastym lotniskiem. – Podjęliśmy kilka prób usunięcia zwierząt. Odgrodziliśmy płot na odcinku 200 metrów i przy użyciu nagonki płoszyliśmy. Podnieśliśmy ogrodzenie za pomocą drutu kolczastego do 2,40 m. Ale sarny wróciły – wyznał Grzegorz Jędrasik, prezes firmy Navcom System Fly. – Na szczęście do tej pory nic się nie stało. Mieliśmy jednak kilka sytuacji, że trzeba było przerywać start lub lądowanie, bo sarna wbiegła na pas startowy. Piloci się po prostu boją. Uważam, że odstrzał to jedyne wyjście – dodał Jędrasik.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Lotniska regionalne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony