Partner serwisu

"NATO potrzebuje CPK do szybkiego reagowania"

Redakcja/inf. pras. 04.04.2022

"NATO potrzebuje CPK do szybkiego reagowania"
fot. CPK
Według Bena Hodgesa, byłego dowódcy amerykańskich wojsk lądowych w Europie, agresja Rosji w Ukrainie pokazała w dobitny sposób, że inwestycje, takie jak Centralny Port Komunikacyjny, są potrzebne w celu poprawy jakości infrastruktury i szybkiego reagowania we wschodniej flance NATO.
Budowa Portu Solidarność, obejmującego lotnisko i węzeł kolejowy, ma rozpocząć się w 2023 roku i zakończyć się cztery lata później. Wówczas będzie już można przerzucać także wojska na dużą skalę. To ważny element odstraszania imperialnych zapędów Rosji.

Multimodalny węzeł transportowy umożliwi szybszy transport, rozładunek i rozmieszczenie sił wojskowych sojuszu, wykorzystując przy okazji dostosowaną sieć kolejową i drogową. Wszechstronne wsparcie logistyczne odgrywa współcześnie bardzo istotną rolę, co pokazuje konflikt w Ukrainie.

– Oczywiście niezbędna jest tutaj także przemyślana i dobrze zorganizowana ochrona infrastruktury, w tym cybernetyczna – podkreślił Hodges w rozmowie z PAP. Ekspert zwraca również uwagę na magazynowanie paliwa i przeładunek sprzętu wojskowego między środkami transportu. Wróg na pewno będzie dążył do zakłócenia takich działań. 

– Podczas każdego konfliktu, lotniska pasażerskie, wykorzystywane są do przerzutu jednostek wojskowych, sprzętu, towarów czy pomocy humanitarnej – przypomniał również Konrad Majszyk, rzecznik CPK, który będzie spełniał wymagania podwójnego przeznaczenia. – Oznacza to możliwość korzystania z infrastruktury cywilnej przez wojska NATO, jeśli zajdzie taka konieczność – dodał Majszyk.  

Rzecznik CPK zapewnił jednocześnie, że spółka jest w bezpośrednim kontakcie z Europejską Organizacją ds. Bezpieczeństwa Lotniczego, analizując i monitorując wpływ rosyjskiej agresji na rynek lotniczy. Na wnioski jest jednak jeszcze zbyt wcześnie. – Nikt nie wie, ile ten konflikt potrwa i jaki będzie dalszy rozwój wypadków – podsumował Majszyk. 
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony