Partner serwisu

"Katastrofy 737 MAX były przerażającą kumulacją błędów Boeinga i FAA"

Rafał Dybiński 29.09.2020

"Katastrofy 737 MAX były przerażającą kumulacją błędów Boeinga i FAA"
fot. Piotr Bożyk
Komisja ds. Transportu i Infrastruktury rządu Stanów Zjednoczonych zagłosuje w środę nad projektem reformy procesu certyfikacji samolotów przez Federalną Administrację Lotnictwa (FAA) - informuje Agencja Reutera.
Nowy akt prawny wymagałby od Boeinga zaadoptowania oceny panelu ekspertów, który wydawałby stosowne zalecenia dotyczące ewentualnych ulepszeń. Poza tym producent z Chicago byłby zobowiązany do przeprowadzenia analiz bezpieczeństwa systemu w przypadku znacznych zmian projektowych oraz zapewnienia, że obliczenia ryzyka są oparte na realistycznych założeniach dotyczących czasu reakcji pilota.

Boeing 737 MAX jest uziemiony od marca 2019 roku, po dwóch w ciągu pięciu miesięcy katastrofach maszyn Lion Air oraz Ethiopian Airlines. Zginęło w nich w sumie 346 osób. W najbliższą środę Steve Dickson z FAA wykona kolejny testowy rejs za sterami 737 MAX, który być może przyspieszy uzyskanie zgody na wznowienie lotów.

- Kongres może w istotny sposób zająć się lukami w systemie regulacyjnym certyfikacji statków powietrznych i przyjąć krytyczne reformy, które poprawią bezpieczeństwo publiczne i zapewnią w przyszłości odpowiedzialność na wszystkich poziomach - podkreślił Peter DeFazio, przewodniczący Komisji ds. Transportu i Infrastruktury rządu Stanów Zjednoczonych, która oznajmiła również w opublikowanym raporcie, że katastrofy samolotów 737 MAX były "przerażającą kumulacją błędów" Boeinga i FAA, wzywając do pilnych reform.

Projekt nowej ustawy rozszerza równocześnie ochronę pracowników produkcyjnych branży lotniczej w Stanach Zjednoczonych oraz wymaga zgody organu regulacyjnego na zatrudnienie osób wykonujących delegowane zadania certyfikacyjne. Ponadto możliwe będzie także nałożenie kar dla tych, którzy utrudniają wykonywanie obowiązków autoryzowanych przez FAA.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Problemy Boeing 737 MAX
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony