Partner serwisu

28 sierpnia - Święto Lotnictwa Polskiego

Redakcja 28.08.2021

28 sierpnia - Święto Lotnictwa Polskiego
fot. Piotr Bożyk
28 sierpnia to wyjątkowa data w kalendarzu lotniczym. Dziś bowiem obchodzimy Święto Lotnictwa Polskiego – wspólne święto lotnictwa cywilnego i wojskowego, lotników, służb żeglugi powietrznej, personelu naziemnego i wszystkich osób związanych z branżą lotniczą.
Świadectwem polskiej lotniczej tradycji jest aktualna data obchodów Święta Lotnictwa. Co roku z tej okazji odbywa się defilada i uroczystości pod Pomnikiem Lotnika w Warszawie, choć w obecnej sytuacji epidemicznej uroczystość jest ograniczona do minimum.

28 sierpnia przeszedł do historii polskiej awiacji w roku 1932, kiedy to kpt. pil. Franciszek Żwirko i inż. pil. Stanisław Wigura na samolocie polskiej konstrukcji RWD-6 odnieśli zwycięstwo w odbywających się w Berlinie międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych „Challenge”. Był to wspaniały sukces polskiej ekipy w czasach, gdy światowe lotnictwo gwałtownie rozkwitało.

Święto lotnictwa polskiego jest obchodzone rokrocznie od 1993 roku, na podstawie decyzji Ministerstwa Obrony Narodowej, a podpisane przez prezydenta Lecha Wałęsę. Wcześniej datę 28 sierpnia kilkukrotnie przesuwano. Początkowo, jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym, święto obchodzone było 5 listopada dla upamiętnienia pierwszego lotu bojowego polskiego samolotu w 1918 roku. Załogę stanowili wówczas por. pil. Stefan Bastyr i por. obs. Janusz de Beaurain.

Od 1932 roku Święto Lotnictwa Polskiego obchodzono 11 listopada, czyli w dzień rocznicy Niepodległości Polski – marszałek Józef Piłsudski ustanowił tę datę przy okazji odsłonięcia Pomnika Lotnika w Warszawie. Kolejne daty święta lotnictwa przypadały na 1 września (ustanowione w 1945 roku), oraz 23 sierpnia (decyzja z roku 1950).
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony