Partner serwisu

2021 rok wg ACI World: 4,7 mld mniej pasażerów i 94 mld dolarów strat całej branży

Rafał Dybiński 25.03.2021

2021 rok wg ACI World: 4,7 mld mniej pasażerów i 94 mld dolarów strat całej branży
fot. Kraków Airport
Do końca 2021 roku na podróże powietrzne zdecyduje się 4,7 mld mniej pasażerów w porównaniu z prognozowaną wartością bazową. Tak wynika z opublikowanej analizy organizacji Airports Council International World. Globalny ruch pasażerski spadnie o 47,5 proc. Branża lotnicza straci w ten sposób ponad 94 mld dolarów.
ACI World szacuje, że regiony świata będą odbudowywać się w różnym tempie. Najszybciej do poziomów sprzed kryzysu wywołanego wirusem COVID-19 wrócą krajowe rynki, ale tylko takie o większym natężeniu. To stanie się za dwa lata. Dopiero w 2024 roku, a nawet dwanaście miesięcy później odbuduje się ruch międzynarodowy.

– Świat rozpoczyna największą kampanię szczepień w historii. Dostrzegamy pozytywne sygnały w krajach o wysokich wskaźnikach szczepień. Zachęcające znaki dają perspektywy wzrostu liczby podróżnych w drugiej połowie 2021 roku – podkreślił Luis Felipe de Oliveira, dyrektor generalny ACI World.

– Potrzebujemy wsparcia i rozsądnych decyzji politycznych ze strony rządów, żeby lotnictwo mogło napędzić globalne ożywienie gospodarcze jeszcze podczas trwającej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Mamy nadzieję, że wzrost zaufania do podróży lotniczych poprzez szczepienia i środki bezpieczeństwa spowoduje, że liczba osób przemieszczających się poza granice swoich krajów znacznie wzrośnie w połowie roku – stwierdził de Oliveira.

– Odbudowa lotnictwa nie nastąpi jednak bez skoordynowanego i spójnego na całym świecie podejścia do szczepień i testów, które musi być połączone z bezpiecznymi metodami udostępniania tych informacji o szczepieniach. Priorytetem dla portów lotniczych zawsze była ochrona zdrowia podróżnych i załóg. Nasze spójne wskazówki mogą więc pomóc w długoterminowej i trwałej odbudowie branży – dodał dyrektor generalny ACI World.

Najbardziej dotkniętym kontynentem w wyniku nieskoordynowanych ograniczeń w podróżowaniu jest Europa, gdzie dominują małe krajowe rynki. Przychody w branży lotniczej w tej części świata będą o ponad 37,5 mld dolarów niższe w 2021 roku aniżeli dwa lata wcześniej. To oznacza spadek o blisko 60 proc. Najmniej ucierpi region Azji i Pacyfiku, gdzie przychody mogą być mniejsze nieznacznie powyżej 40 proc.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo