Partner serwisu

20 najbezpieczniejszych linii lotniczych na świecie. Qantas po raz kolejny numerem 1.

Emilia Derewienko 06.01.2021

20 najbezpieczniejszych linii lotniczych na świecie. Qantas po raz kolejny numerem 1.
Fot. Qantas
Portal AirlineRatings wybrał 20 linii lotniczych, które uważa za najbezpieczniejsze na świecie. Pierwsze miejsce zajmuje australijski przewoźnik Qantas. W rankingu brano pod uwagę m.in. rejestry wypadków i incydentów lotniczych czy wiek samolotów.
AirlineRatings śledzi 385 przewoźników z całego świata. – Wyzwaniem w tym roku była ograniczona liczba linii lotniczych, które były w powietrzu. Wszystkie nasze Top 20 najbezpieczniejszych linii lotniczych nadal latają lub nie były uziemione w wielkiej skali – stwierdził Geoffrey Thomas, redaktor naczelny AirlineRatings, w rozmowie z CNN Travel.

Na rok 2021, pierwsze miejsce portal przyznał australijskiej linii lotniczej Qantas. AirlineRatings wyróżniło zaangażowanie Qantas w dodatkowe szkolenie pilotów przed powrotem do latania po długiej przerwie w czasie pandemii. Portal ustalił, że pilot Boeinga 737 linii Qantas musi przejść sześciodniowy kurs przed powrotem w przestworza – w tym jeden dzień poświęcony… dobremu samopoczuciu.

Qantas posiadał tytuł najbezpieczniejszej linii lotniczej na świecie od 2014 do 2017 roku. W 2018 roku AirlineRatings oświadczył, że nie może wyłonić wyraźnego zwycięzcy i wybrał równorzędną pozycję. Australijski przewoźnik po raz kolejny został uznany za najbezpieczniejsze linie na świecie w 2019 i 2020 roku.

Dotychczas portal wybierał swojego zwycięzcę, a następnie alfabetycznie wyświetlał listę pozostałych 20 najbezpieczniejszych linii lotniczych. Jednak w 2021 roku w serwisie umieszczono ranking każdej z linii w porządku numerycznym. Drugie miejsce zajął więc Qatar Airways, podczas gdy Air New Zealand, Singapore Airlines i Emirates zamykają pierwszą piątkę.

Thomas tłumaczył, że w tym roku system ocen został zmieniony, aby zapewnić większą precyzję i dokładność. – W ciągu ostatnich dwóch lat dowiedzieliśmy się, że niektóre linie lotnicze, które przeszły półroczne audyty bezpieczeństwa, nie przestrzegały na co dzień dyscypliny operacyjnej wymaganej przez audytorów – tłumaczy Thomas. Naczelny AirlineRatings dodaje, że w następstwie pandemii podróżni są jeszcze bardziej skoncentrowani na bezpieczeństwie linii lotniczych.

Oddzielnie AirlineRatings wskazało również najbezpieczniejsze tanie linie lotnicze, wymieniając 10 najlepszych w kolejności alfabetycznej. Są to: Air Arabia, Allegiant, EasyJet, Frontier, Jetstar Group, Jetblue, Ryanair, Vietjet, Westjet i Wizz Air.

AirlineRatings stworzył również oddzielny ranking 20 najlepszych linii lotniczych, zgodnych z zaleceniami przeciwko COVID-19, również wymienionych w porządku alfabetycznym: Air Baltic, Air New Zealand, Alaska Airlines, All Nippon Airways, AirAsia, British Airways, Cathay Pacific Airways, Delta Air Lines, Emirates, Etihad Airways, Eva Air, Japan Airlines, Jetblue, KLM, Korean Airlines, Lufthansa, Singapur Linie lotnicze, Southwest, Qatar Airways i Westjet.

Najbezpieczniejsze linie lotnicze AirlineRatings.com w 2021 roku:
  1. Qantas
  2. Qatar Airways
  3. Air New Zealand
  4. Singapore Airlines
  5. Emirates
  6. EVA Air
  7. Etihad Airways
  8. Alaska Airlines
  9. Cathay Pacific Airways
  10. British Airways
  11. Virgin Australia/ Virgin Atlantic
  12. Hawaiian Airlines
  13. Southwest Airlines
  14. Delta Air Lines
  15. American Airlines
  16. SAS
  17. Finnair
  18. Lufthansa
  19. KLM
  20. United Airlines

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo