Partner serwisu

18 samolotów linii z USA pomaga wojsku w ewakuacji zagrożonych w Afganistanie

Rafał Dybiński 23.08.2021

18 samolotów linii z USA pomaga wojsku w ewakuacji zagrożonych w Afganistanie
fot. United Airlines
Stany Zjednoczone skorzystały z pomocy sześciu komercyjnych linii lotniczych w celu ewakuacji zagrożonych Amerykanów i Afgańczyków z Kabulu - informuje Agencja Reutera.
W akcji bierze udział w sumie osiemnaście samolotów największych przewoźników powietrznych USA. Cztery odrzutowce wyznaczyły do akcji United Airlines, a po trzy American Airlines, Atlas Air, Delta Air Lines i Omni Air. Dodatkowo dwie maszyny wysłały Hawaiian Airlines.

Z Kataru lub Niemiec za Atlantyk 

Żaden z tych osiemnastu samolotów nie wyląduje oczywiście w Kabulu, który zajęli talibowie zapowiadający wprowadzenie "nowego ustroju". Odrzutowce dolecą najdalej do Kataru lub nawet tylko do Niemiec, dokąd ewakuuje się ludzi z Afganistanu wojskowymi boeingami C-17 Globemaster.

Wsparcie zapewniły również Gulf Air. Narodowy przewoźnik Bahrajnu transportuje uratowanych z bazy lotniczej Isa w Sitrze na południu tego niewielkiego kraju z regionu Zatoki Perskiej do portu Dulles pod Waszyngtonem.

W sumie od 14 sierpnia ewakuowano już 30 300 osób. Tylko w ciągu dwunastu godzin minionej niedzieli z Kabulu zdołało wylecieć w ten sposób ponad 5000 osób. Najbardziej niebezpieczny etap podróży realizuje w sumie 39 samolotów wojskowych koalicji. Stany Zjednoczone oraz ich sojusznicy sprowadzili do Afganistanu kilka tysięcy dodatkowych żołnierzy, którzy mają pomóc w opanowaniu i zarządzaniu całej akcji ewakuacyjnej.

Wróci każdy, kto chce wrócić

Wojsko USA tylko w minionym tygodniu z pomocą trzech helikopterów przetransportowało 169 Amerykanów na lotnisko w Kabulu z budynku oddalonego o zaledwie 200 metrów. Takich akcji będzie więcej, jak zapowiadają decydenci z Waszyngtonu, których zaniepokoiło wolne tempo ewakuacji z zagrożonej strefy.

- Każdy Amerykanin, który chce wrócić do domu, wróci do domu - zapewnił Joe Biden, prezydent USA. - Wykorzystujemy samoloty komercyjne do zwiększenia przepustowości naszego transportu powietrznego. Żaden z nich nie wyląduje jednak w Kabulu - podkreślił Biden podczas niedzielnego przemówienia wygłoszonego w Białym Domu.

"Obrazy z Afganistanu są bolesne. American Airlines wypełnią z dumą swój obowiązek i pomogą wojsku podczas tej misji ratunkowej" - napisano w oświadczeniu największych linii lotniczych Stanów Zjednoczonych. "Wyślemy więcej samolotów, jeśli pojawi się taka potrzeba" - deklarują z kolei Atlas Air.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Flota
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony