Partner serwisu

16 podróżnych rejsu TUI z Grecji do Walii zarażonych COVID-19

Rafał Dybiński 03.09.2020

16 podróżnych rejsu TUI z Grecji do Walii zarażonych COVID-19
fot. TUIfly
Szesnastu pasażerów lotu TUI z greckiej wyspy Zakintos do walijskiego Cardiff uzyskało pozytywny wynik na obecność wirusa COVID-19. Załoga samolotu i 193 podróżnych wtorkowego rejsu zostali poproszeni o dwutygodniową izolację.
Lot TOM6215 odbył się we wtorek 25 sierpnia i początkowo zdiagnozowano problemy ze zdrowiem u siedmiu osób z trzech różnych regionów. Później ta liczba wzrosła jednak do szesnastu.

Jedna z podróżnych, pani Stephanie Whitfield, żaliła się później stacji BBC, że na pokładzie maszyny zasady dotyczące zakrywania ust i nosa maseczkami były zbyt luźno egzekwowane przez personel pokładowy. – Mnóstwo osób zdejmowało maseczki podczas rozmów z innymi. Po wylądowaniu samolotu także spora grupa natychmiast zdjęła maseczki. Ten lot był pełen samolubnych "cowidiotów" – ujawniła mocno zdenerwowana pani Whitfield. Na jej relacje szybko odpowiedziało TUI.

„Zdrowie i bezpieczeństwo pasażerów jest zawsze naszym priorytetem i jesteśmy zaniepokojeni słowami pani Whitfield. Nasza załoga jest przeszkolona zgodnie z najwyższymi standardami i zgodnie z wytycznymi Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA)" – podkreślono w oświadczeniu broniącego się koncernu turystycznego, który zapewnił, że pasażerowie są informowani przed każdą podróżą, aby przez cały czas w trakcie lotu nosili maseczki.

Rzecznik TUI dodał także, że wszczęto dochodzenie, ponieważ bezpośrednio po rejsie nie zgłoszono żadnych nieprawidłowości. Przypomniano jednocześnie, że wszystkie samoloty operatora są wyposażone w filtry HEPA oraz są dokładnie dezynfekowane i czyszczone między każdym lotem, co najmniej raz na dobę. Niemniej Public Health Wales (PHW) poprosiła TUI o kontakt z wszystkimi pasażerami oraz załogą lotu z Zakintos do Cardiff w celu samoizolacji, która musi potrwać dwa tygodnie.

Według brytyjskiego Guardiana problem jest szerszy, bowiem w ciągu ostatniego tygodnia odnotowano w Walii około 30 nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2. Wszystkie przypadki dotyczyły turystów wracających z Zakintos. Wiele z tych osób przebywało w różnych hotelach i podróżowało oddzielnymi lotami.

Grecja nie znajduje się jeszcze na liście krajów objętych zakazem rządu Wielkiej Brytanii. Turyści przylatujący z tego państwa na Bałkanach nie muszą poddawać się obowiązkowej kwarantannie. Pod koniec sierpnia odnotowano w Grecji blisko 300 nowych dziennych przypadków zakażenia wirusem COVID-19, co było najgorszym wynikiem w tym roku.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo