Partner serwisu

10 państw w nowym zakazie lotów. Armenia i Gruzja wciąż na liście

Rafał Dybiński 10.11.2020

10 państw w nowym zakazie lotów. Armenia i Gruzja wciąż na liście
fot. Piotr Bożyk
Od 11 listopada do 24 listopada na liście z zakazem lotów znajdzie się dziesięć państw. Nie będzie dotyczył żadnego kraju z Unii Europejskiej, a także Rosji i Ukrainy. Rozporządzenie opublikowano już w Dzienniku Ustaw.
Na nowej liście krajów objętych zakazem lotów pozostały: Argentyna, Armenia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Gruzja, Jordania, Kostaryka, Liban, Macedonia Północna oraz Stanów Zjednoczonych Ameryki, z wyjątkiem lotnisk położonych na terytorium stanów Illinois i Nowy Jork.

Nowe rozporządzenie znacznie różni się od poprzedniego, obowiązującego od 28 października do 10 listopada, gdzie zakaz lotów obejmował aż 34 państwa. Z nowej listy usunięto takie kraje jak Albania, Bahamy, Bahrajn, Belize, Brazylia, Chile, Honduras, Irak, Izrael, Katar, Kolumbia, Kuwejt, Libia, Malediwy, Maroko, Mołdawia, Nepal, Oman, Panama, Paragwaj, Peru, Tunezja, Wyspy Zielonego Przylądka i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Zakazu lotów nie stosuje się do statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe na zlecenie Prezesa Rady Ministrów, za zgodą Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, realizowanych na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wojsk obcych w rozumieniu ustawy z dnia 23 września 1999 roku o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium i realizujących zadania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Poza tym nowy zakaz nie obejmuje również loty wyczarterowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie oraz z lotnisk położonych na terytorium państw, które notyfikowały Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo