Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Autonomiczne drony z wieloma kamerami będą zarządzały obiektami cywilnymi i wojskowymi


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2018-05-11 12:36
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Newseria Innowacje

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Autonomiczne drony z wieloma kamerami będą zarządzały obiektami cywilnymi i wojskowymi
fot. Neurosoft
Dzięki sieciom neuronowym i algorytmom głębokiego uczenia maszynowego zarządzanie obiektami takimi jak parkingi, drogi czy obiekty wojskowe będzie się mogło odbywać z minimalnym wkładem czynnika ludzkiego. Projekt NeuroSpace do monitoringu przestrzennego wykorzysta drony wyposażone w wiele zaawansowanych czujników, m.in. sensory wizyjne. System sprawdzi się w zastosowaniach cywilnych, np. w badaniu incydentów drogowych, a także przy monitorowaniu infrastruktury wojskowej.
– Projekt Neurospace polega na zbudowaniu autonomicznego pojazdu, który będzie zdolny do podejmowania periodycznych misji, polegających na monitoringu lub wykrywaniu incydentów na podstawie analizy obrazu wideo. To jest wykonywanie misji autonomicznych, dzięki którym będziemy w stanie wykrywać różnego rodzaju incydenty, np. na parkingu wykryjemy nielegalnie zajęte miejsca parkingowe, a w obiektach wojskowych czy cywilnych będziemy monitorować zachodzące zmiany – mówi w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Bartłomiej Kasiewicz z firmy Neurosoft.

Inteligentny Modularny Neuronowy System Modelowania i Monitoringu Infrastrukturalnych Układów Przestrzennych NeuroSpace ma służyć do zarządzania obiektami, takimi jak na przykład parkingi czy drogi publiczne. Sprawdzi się również w terenach trudno dostępnych lub niebezpiecznych. Zwłaszcza te ostatnie zastosowania mogą być kluczowe, ponieważ istotą systemu jest wyeliminowanie lub możliwie jak największa redukcja czynnika ludzkiego w pracy w terenie. Autonomię zapewni naszpikowany technologią dron.

– Niezbędny jest dron, czyli pojazd latający wyposażony w wiele czujników, w tym m.in. w sensor wizyjny, który jest naszym głównym czujnikiem do pozyskiwania informacji. Poza tym wykorzystujemy również lądowisko, które jest zintegrowane z tym dronem i umożliwia jego ładowanie pomiędzy misjami a także zgrywanie danych. Całość dopełnia infrastruktura informatyczna służąca do przetwarzania danych zebranych przez drona – tłumaczy ekspert.

Autonomia systemu ma być osiągnięta dzięki wykorzystaniu sieci neuronowej i algorytmów głębokiego uczenia maszynowego. Rola operatora drona zostanie zmarginalizowana dzięki dwóm unikalnym w skali światowej modułom. Pierwszy z nich umożliwia autonomiczne poruszanie się platformy nośnej i unikanie kolizji z innymi pojazdami, drugi zaś – autonomiczną realizację pomiarów. Całość ma zapewnić dronowi zdolność do samoorientacji w nieznanej przestrzeni i otoczeniu oraz precyzyjne, przestrzenne odwzorowanie elementów w obrębie monitorowanego obszaru w czasie rzeczywistym.

Projekt Neurospace pochłonie niemal 3 mln zł. 70 proc. tej kwoty stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt jest jeszcze w trakcie realizacji, ale twórcy zapewniają, że już niebawem poznamy pierwsze wymierne rezultaty prac. – Spodziewamy się, że system będzie dostępny już w tym roku i będziemy w stanie przeprowadzić testy demonstracyjne pokazujące, jak to wszystko działa – zapewnia przedstawiciel NeuroSoftu.

Analitycy Markets and Markets prognozują, że rynek autonomicznych dronów w 2023 roku osiągnie wartość 49 mld dol.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Polski U-Space gotowy na wakacje

Biznes i przemysł

Polski U-Space gotowy na wakacje

Bartosz Józefiak 03 maja 2018

Airbus wprowadza drona do kontroli wizualnej samolotów w hangarach

Biznes i przemysł

Airbus wprowadza drona do kontroli wizualnej samolotów w hangarach

Redakcja 22 kwietnia 2018

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5