Partner serwisu
Biznes i przemysł

Airbus: Rozwój programu A330neo i loty próbne

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
05-02-2018
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Airbus Press/ TBB

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
Airbus: Rozwój programu A330neo i loty próbne
fot. Airbus
Po pierwszych lotach pierwszego samolotu testowego A330neo (MSN1795) w dniu 19 października 2017 i drugiego (MSN1813) w dniu 4 grudnia oba są w pełni sprawne i obecnie latają codziennie. Oznacza to, że maszyny wylatały już ponad 290 godzin lotu i wykonały ponad 80 lotów (stan na 24 stycznia).

Jest to bardzo dobry początek potwierdzający, że ​​zachowanie samolotu jest zgodne z przewidywaniami. Rozpoczęły się także testy autopilota (w tym automatyczne lądowanie), a testy wznoszenia i wysokiej prędkości są w toku.

W ciągu najbliższych trzech miesięcy oba samoloty będą koncentrować się na testach zewnętrznych: MSN1795 przeprowadzi test przy niskich temperaturach oraz zewnętrzne testy hałasu, a MSN1813 przeprowadzą testy naturalnego oblodzenia i pierwszą część testów w wyższych i wysokich temperaturach. Równolegle, jakość obsługi i loty identyfikacyjne będą kontynuowane na obu samolotach podczas wykorzystywania wszystkich komponentów i systemów samolotu.

W międzyczasie Airbus rozwija się szybko, przygotowując następny samolot A330neo – trzeci samolot testowy w locie i pierwszy A330-800, MSN1888. Ukończono już jego montaż strukturalny i trwa instalacja oprzyrządowania do prób w locie. Wkrótce samolot zostanie przekazany do malarskiego hangaru, aby otrzymać zewnętrzne barwy. Co więcej, samoloty produkcyjne rozwijają się zgodnie z planem w Final Assembly Line, a Airbus zakończył instalację pierwszej zupełnie nowej kabiny Airspace.

Airbus nawiązuje współpracę z instytutami badawczymi ONERA oraz DLR przy opracowaniu nowej generacji Obliczeniowej Mechaniki Płynów (CFD)

Po niedawnym wspólnym porozumieniu w Tuluzie, Airbus współpracuje z ONERA, francuskim ośrodkiem badawczym w dziedzinie lotnictwa i kosmosu oraz DLR, niemieckim ośrodkiem badawczym w dziedzinie lotnictwa i astronautyki, w celu wspólnego opracowania wspólnych obliczeniowej mechaniki płynów nowej generacji (CFD) do zaawansowanego prognozowania przepływu powietrza, które odegra kluczową rolę w rozwoju każdego przyszłego samolotu.

Te nowe możliwości CFD, po ich zatwierdzeniu, zapewnią inżynierom potężne narzędzie – w szczególności do symulacji aerodynamiki w bardzo złożonych manewrach samolotów – obejmujące całą powłokę lotniczą. Partnerstwo to łączy najlepsze talenty Francji i Niemiec w zakresie technologii CFD i będzie odgrywać ważną rolę w zabezpieczaniu długoterminowych wspólnych projektów rozwojowych. W szczególności pozwoli on ONERA, DLR i Airbus na przyspieszenie swoich działań znacznie wykraczających poza to, co pojedyncza jednostka mogłaby osiągnąć, a ostatecznym celem jest zaprojektowanie najlepszego samolotu.

Demonstrator "CityAirbus" Iron-Bird osiąga "Power On"

Program demonstracyjny mobilności miejskiej i lotniczej firmy Airbus "CityAirbus" osiągnął ważny kamień milowy: nastąpiło ukończenie i "włączenie" obiektu testowego Iron Bird w Taufkirchen w Niemczech. Umożliwia to weryfikację całego elektrycznego układu napędowego CityAirbus, opracowanego przez jednostkę Airbus E-Aircraft Systems. Po okresie testów i weryfikacji na Iron Bird, układ napędowy zostanie osadzony w demonstratorze do połowy 2018 roku. Konfiguracja stanowiska testowego odzwierciedla architekturę CityAirbus, w tym silniki, elektronikę mocy i skrzynki rozdzielcze – opracowane i wyprodukowane przez firmę Siemens.

W międzyczasie trwa sam rozwój pojazdu CityAirbus. Pierwsze części konstrukcyjne zostały już wyprodukowane i są już w drodze na montaż. Te etapy rozwoju torują drogę do pierwszego lotu CityAirbus przed końcem 2018 roku. CityAirbus to wielozadaniowy, samosterowany, zasilany bateryjnie pojazd startujący i lądujący pionowo. Przeznaczony jest do przewożenia do czterech pasażerów nad zatłoczonymi metropoliami w szybki, niedrogi i przyjazny dla środowiska sposób.

Airbus wybrany głównym wykonawcą system satelitarnego wspomagania satelitarnego następnej generacji (SBAS) – "EGNOS V3"

Airbus został wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) jako główny wykonawca projektu EGNOS V3 - następnej generacji europejskiego systemu wspomagania satelitarnego (SBAS). EGNOS V3 zapewni pełną ciągłość usługi na następną dekadę i będzie pierwszym operacyjnym SBAS wdrażającym standard światłowodowy o podwójnej częstotliwości i wielu konstelacjach, z GPSem i Galileo, zastępując EGNOS V2, który działa od 2011 roku.

Będąc "głównym wykonawcą", Airbus będzie kierował konsorcjum z udziałem współtwórców z Francji, Niemiec, Hiszpanii i Szwajcarii. Airbus będzie odpowiedzialny za opracowanie, integrację, wdrożenie i przygotowanie operacji EGNOS V3, ogólną wydajność systemu i Central Processing Facility, która jest w centrum algorytmów nawigacji w czasie rzeczywistym. A350 XWB to pierwszy samolot Airbus, który oferuje operacje SBAS wspierane przez funkcję Airbusa "Satellite Landing System (SLS)" (certyfikat na A350 od EIS).

Airbus kupuje nowe amerykańskie centrum szkoleniowe

Firma Airbus kupiła centrum szkoleniowe Flight Simulation Solutions w Aurora, Colorado na przedmieściach Denver. Obecnie centrum szkoleniowe obsługuje przede wszystkim Frontier Airlines i ma znaczne możliwości rozwoju.

Przed przejęciem Airbus organizował szkolenia w regionie Ameryki Północnej głównie w ośrodku szkoleniowym w Miami na Florydzie. Dodanie nowego obiektu pomoże Airbusowi w osiągnięciu długoterminowego wzrostu w ekspansji na rynki w obu Amerykach.

W ciągu ostatnich dwóch lat Airbus rozszerzył swoje możliwości szkoleniowe dla klientów z obu Ameryk, dodając centra szkoleniowe w Mexico City, Meksyku i Campinas w Brazylii. Obecnie centrum szkoleniowe Aurora posiada dwa symulatory lotu A320 rodziny FAA Level-D do szkolenia pilotów Frontier Airlines na pokładach floty wszystkich linii lotniczych Airbusa. W celu zaspokojenia przewidywanego zwiększonego zapotrzebowania na szkolenia dodatkowe symulatory zostaną umieszczone w zakładzie w Denver w 2018 r.

Navblue and Honeywell oferują rozwiązanie bezpieczeństwa na drodze startowej

Po dwuletnim okresie wspólnego rozwoju, firma zależna Airbusa, Navblue i Honeywell, oferuje kompleksowe rozwiązanie: SmartLanding firmy Honeywell wraz z systemem ROPS firmy Airbus. To rozwiązanie, które powstało we współpracy z Lufthansa Group, ma być certyfikowane zarówno na samolotach Airbus, jak i innych niż Airbus. Współpraca łączy zalety dwóch technologii: zabezpieczenie ROPS na drodze startowej oraz zwiększoną świadomość podczas podejścia i lądowania SmartLanding – udoskonalenie oprogramowania w systemie ostrzegania o zbliżaniu się do ziemi o (Honeywell).

W lipcu 2016 r. grupa Lufthansa, Honeywell Aerospace i Airbus podpisały Memorandum of Understanding (MOU), aby wspólnie pracować nad opracowaniem rozwiązania bezpieczeństwa drogi startowej łączącego to co najlepsze z obu systemów. Grupa Lufthansa przyczyniła się do opracowania i oceny rozwiązania przy zaangażowaniu załóg lotniczych od wczesnej fazy rozwoju projektu.

Skywise Skywise pozyskuje dedykowanego globalnego partnera telefonicznego 4G: Transatel

Firma Airbus wybrała Transatel, wiodącego globalnego, mobilnego operatora sieci wirtualnej/agregatora, aby dodać nowe poziomy wydajności i prędkości do rozwiązania łączności w Skywise. Współpraca z Transatel oznacza, że Airbus może zapewnić szybki transfer danych w dowolnym regionie, kraju lub na lotnisku, aby zapewnić optymalne dostarczanie usług Skywise swoim klientom.

Jest to pokładowy system obsługi lotów i konserwacji (FOMAX), który będzie korzystał z tych usług transmisji danych. FOMAX to kompaktowa jednostka łączności, która gromadzi dane dotyczące konserwacji samolotów i osiągów z czujników pokładowych i automatycznie wysyła je do operacji naziemnych. Dodatek Transatela pozwoli na bezproblemowe i bezpieczne przesyłanie tych danych podczas przerw między lotami, z wiodącą w branży wydajnością dzięki dostępowi do sieci 4G.

"Hangar przyszłości" zbliża się do usprawnienia obsługi samolotów…

Airbus zaprezentuje swój Hangar Przyszłości (HoF) podczas Singapore Air Show. HoF, to logiczna kontynuacja skutecznej digitalizacji produkcji Airbusa, to projekt polegający na digitalizacji i automatyzacji czynności konserwacyjnych, w celu zwiększenia ogólnej wydajności procesu konserwacji.

HoF łączy w sobie wykorzystanie innowacyjnych technologii i inteligentnego Internetu – IoT (Internet of Things) – podłączonego sprzętu, takiego jak "cobots" (roboty współpracujące), drony, skanery, kamery, czujniki nieniszczące, z dokumentacją techniczną statku powietrznego i danymi eksploatacyjnymi statku powietrznego zebrane przez platformę otwartych danych Airbus "Skywise".

W oparciu o analitykę danych, aplikacje oparte na Skywise przewidują wymagane zadania konserwacyjne dla danego samolotu i optymalizują planowanie konserwacji i wykonywanie zadań konserwacyjnych w celu zminimalizowania czasu postoju samolotu. Po wstępnym odsłonięciu HoF w 2016 r., w marcu 2017 r. Airbus potwierdził współdziałanie w zakresie tego projektu z placówką edukacyjną Temasek Polytechnic w Singapurze. Projekt jest współfinansowany przez Singapore Economic Development Board i Airbusa.

Spółka należąca do Airbusa, Metron, wygrywa kontrakt zarządzania przepływem ruchu lotniczego z Urzędu Lotnictwa Cywilnego w Singapurze

Urząd Lotnictwa Cywilnego Singapuru (CAAS) podpisał z Metron Aviation, spółką zależną Airbusa, umowę dotyczącą systemu zarządzania przepływem ruchu lotniczego (ATFM). Ten system będzie zlokalizowany w Centrum Kontroli Ruchu Lotniczego w Singapurze (SATCC). Metron będzie odpowiedzialny za zaprojektowanie, dostawę, dostawę, instalację, integrację, testowanie i uruchomienie systemu ATFM w okresie 23 miesięcy oraz 10-letnią usługę wsparcia sprzedaży, rozpoczynającą się po wstępnej akceptacji systemu.

Metron dostarczy flagowy produkt ATFM "Harmony" dla dostawców usług nawigacji lotniczej. W ramach projektu firma Metron Aviation współpracuje z Singapore Technologies Electronic Limited, która zapewni usługi w kraju obejmujące: nabycie, przechowywanie, instalację i konserwację podstawowego sprzętu, a także części zamiennych na czas trwania umowy.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Airbus sprzedał w sierpniu 117 samolotów i dostarczył 52 maszyny

Biznes i przemysł

Airbus sprzedał w sierpniu 117 samolotów i dostarczył 52 maszyny

Rafał Dybiński 08 września 2023

Airbus: Liczymy, że w końcu dostarczymy nowe samoloty do LOT-u

Biznes i przemysł

Mniejszy zysk i większe przychody Airbusa w półroczu 2023

Biznes i przemysł

Program airbusa A350XWB przekroczył 1000 sprzedanych samolotów

Biznes i przemysł

Zobacz również:

Airbus sprzedał w sierpniu 117 samolotów i dostarczył 52 maszyny

Biznes i przemysł

Airbus sprzedał w sierpniu 117 samolotów i dostarczył 52 maszyny

Rafał Dybiński 08 września 2023

Airbus: Liczymy, że w końcu dostarczymy nowe samoloty do LOT-u

Biznes i przemysł

Mniejszy zysk i większe przychody Airbusa w półroczu 2023

Biznes i przemysł

Program airbusa A350XWB przekroczył 1000 sprzedanych samolotów

Biznes i przemysł

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5